Opłaty targowe nie podzieliły koalicji we Włocławku

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Justyna Trawczyńska

Opłaty targowe nie podzieliły koalicji we Włocławku

Justyna Trawczyńska

Opłaty zostały zniesione, ale tak, jak chciała Platforma - od 2017 r.

Gorącą atmosferę na wczorajszej sesji rady miasta miała wywołać uchwała o zniesieniu opłat targowych. Zaproponowana została przez Jarosława Chmielewskiego, przewodniczącego rady miasta. Chce w ten sposób ulżyć drobnym handlowcom i przyczynić się do obniżenia cen na miejskim targowisku.

Zniesieniu opłat targowych sprzeciwiał się prezydent Marek Wojtkowski, który stwierdził, że taka zmiana demoluje budżet, w którym rocznie mogłoby zabraknąć 300 tys. zł.

Przed rozpoczęciem obrad radna Ewa Szczepańska, szefowa klubu PO, zaapelowała o wprowadzenie zmian do projektu uchwały. Chodziło o przesunięcie terminu obowiązywania uchwały - nie, jak było to w projekcie, po 14 dniach od daty podjęcia, ale od 2017 roku. Do zmian tych przychylił się Janusz Dęb-czyński, przewodniczący klubu radnych PiS.

Przed głosowaniem wprowadzono autopoprawkę dotyczącą daty wejścia w życie uchwały. Nowa data to 1 stycznia 2017 roku. Pomysł ten na komisji gospodarki miejskiej zaproponowała Ewa Szczepańska, wtedy jednak nie został uwzględniony. Tym posunięciem udało się uratować koalicję PO-PiS, która od początku kadencji wspólnie rządzi miastem. Jak stwierdził Janusz Dębczyński: „nie jesteśmy tu od tego, aby klepać się po plecach. Czasem musimy się spierać, aby wypracować kompromis”.

- To jest pewien kompromis, może nie najlepszy, ale jest to jakieś porozumienie - mówi prezydent Marek Wojtkowski. - Będę chciał jednak porozmawiać z samymi kupcami, bo dopływają do mnie głosy, że oni się z tym pomysłem nie zgadzają. Część handlujących, z których opłata zostanie zdjęta, będzie miała lepsze warunki od tych, którzy muszą co miesiąc ponosić opłatę z tytułu dzierżawy stałych stoisk na targowiskach.

Projekt uchwały uzyskał negatywną ocenę biura prawnego i skarbnika. Przeciwny projektowi był Rafał Sobolewski, wiceprzewodniczący rady, który uznał, że jest on „bez sensu”. Jako jedyny wstrzymał się od głosu. Pozostałych 20. radnych za-głosowało za uchwałą.

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.