Opiekunowie niepełnosprawnych wzywają Skarb Państwa do ugody

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Jolanta Zielazna

Opiekunowie niepełnosprawnych wzywają Skarb Państwa do ugody

Jolanta Zielazna

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych wzywają rząd do ugody w sprawie przyznania im świadczeń pielęgnacyjnych.

Opiekunowie przygotowują się do złożenia pozwu zbiorowego.

Bezskutecznie domagają się realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wtedy właśnie TK orzekł, że nie jest zgodne z konstytucją, iż opiekunowie osób niepełnosprawnych dostają różne kwoty wsparcia, w zależności od tego, czy niepełnosprawność ich podopiecznego powstała w 
dzieciństwie (do 18 lat) czy w dorosłości.

W imieniu Stowarzyszenia Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” kancelaria adwokacka Sławomira Wa-lidudy we Wrocławiu złożyła w warszawskim sądzie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej Skarbu Państwa, które reprezentować ma ministerstwo rodziny.

Kancelaria dąży do polubownego załatwienia sprawy ze Skarbem Państwa. Opiekunom zależy na przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego zamiast zasiłku dla opiekuna. Świadczenie wynosi aktualnie 1406 zł i jest waloryzowane ze wzrostem najniższej płacy, zasiłek natomiast to 520 zł - ta kwota nie zmienia się od kilku lat.

Działania „Nadziei” popiera Stowarzyszenie Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „STOP wykluczeniom”. Złożenie wniosku przez adwokata przerywa bieg przedawnienia się roszczeń opiekunów, którzy wystąpili w tym zawezwaniu. Części opiekunów, po długiej sądowej batalii, udało się wywalczyć świadczenia pielęgnacyjne. Innym - nie.

Mirosław Sobolewski z ruchu społecznego STOP wykluczeniom przegrał. Bo... pobierał zasiłek dla opiekuna. Złożył więc indywidualny pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Domaga się wypłaty różnicy wysokości świadczeń i odszkodowania. Rozprawa jest wyznaczona na wrzesień.

Wzór pozwu zamieścił na blogu wykluczonych opiekunów. Tam też są informacje o pozwie zbiorowym. Wyroku TK z października 2014 r. nie zrealizował ani rząd PO-PSL, ani nie realizuje rząd PiS. A to właśnie posłowie PiS, gdy byli opozycją, złożyli w Trybunale wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją zróżnicowania wysokości świadczeń dla opiekunów.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.