Agata Pustułka

Opiekun osób starszych poszukiwany. Praca od zaraz, za dobre pieniądze

Starsze osoby wymagają wsparcia. Rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić im opiekę Fot. 123RF Starsze osoby wymagają wsparcia. Rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić im opiekę
Agata Pustułka

Będziemy coraz starsi i będziemy potrzebować fachowego wsparcia opiekuna osób starszych lub opiekuna medycznego. Do tej pracy zarobki zachęcają, ale... za granicą. Z badań firmy Promedica24 wynika, że dwie trzecie Polek, które chciałyby wyjechać za pracą za granicę, podjęłoby się opieki nad osobami starszymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii lub Norwegii.

Pan A. (lat 89) ma umiarkowane problemy z mową, słuchem i wzrokiem. Orientacja czasowa i osobowa są częściowo zaburzone. Podopieczny porusza się o lasce. Czas wyjazdu: 6 tygodni. Tybinga. Pani S. (lat 89) jest wesołą staruszką, spragnioną kontaktu z drugim człowiekiem. Porusza się samodzielnie, ma problemy ze wzrokiem i słuchem. Czas wyjazdu: 2 miesiące Dortmund.

To dwa z setek ogłoszeń dla opiekunów medycznych skierowanych do Polaków, jakie można znaleźć w internecie. - Pracowałem w służbach mundurowych. Jestem na emeryturze i wyjeżdżam kilka razy do roku, żeby sobie dorobić. 3 tys. euro za taki jeden wyjazd piechotą nie chodzi - mówi nam pan Roman z Katowic.

Pracowników opiekuńczych poszukują też kliniki niemieckie, licząc, słusznie, że z powodu Brexitu wielu Polaków opuści Wyspy. W prasie niemieckiej pojawiają się np. takie żartobliwe ogłoszenia jak to ze szpitala w Duesseldorfie: Mamy nie tylko lepsze płace, lepsze świadczenia socjalne i lepszy czas pracy. Mamy też lepszą pogodę, lepsze jedzenie i krótszą drogę do Polski. Obecnie w Niemczech w różnych zawodach pracuje niemal 400 tys. Polaków. Najmniej chętnie, bo pieniądze mniejsze, Polacy jako opiekunowie pracują dla Polaków.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.