Agnieszka Domka-Rybka

Opanowało nas zaprawowe szaleństwo. Ważne, że cukier jest tani!

Pani Mariola z Bydgoszczy ma  już w piwnicy ponad 100 słoików kompotów i dżemów. Sporo warzyw i owoców mrozi. Mówi, że na razie dopiero „się rozkręca” Fot. Katarzyna Paczewska Pani Mariola z Bydgoszczy ma już w piwnicy ponad 100 słoików kompotów i dżemów. Sporo warzyw i owoców mrozi. Mówi, że na razie dopiero „się rozkręca” i na pewno zapraw będzie dużo więcej
Agnieszka Domka-Rybka

Nawet, jeśli kompot truskawkowy czuć będzie ogórkami kiszonymi, jak to bywało przed laty, warto robić zaprawy! Choć niektóre owoce i warzywa są droższe niż rok temu, to i tak wyjdzie taniej niż kupno gotowych dżemów w sklepie, gdzie słoiczek kosztuje ok. 5 zł.

- Mając w domu dwójkę brzdąców warto mieć zawsze po ręką własne, zdrowe, wyroby - twierdzi pani Mariola, mama kilkuletnich Jasia i Antka z bydgoskiego Miedzynia.

Idzie dużo cukru, ale na szczęście jest tani

- Owszem, jest z tym dużo pracy, ale zimą przetwory będą prawdziwą rozkoszą dla podniebienia. Na razie zrobiłam ponad 100 słoików, ale dopiero się rozkręcam. Zaczynałam od kompotów i dżemów z truskawek, a teraz przyszła kolej na jabłka. Potem będą gruszki i śliwki. Zaprawiam też pomidory i, oczywiście, ogórki. Część owoców i warzyw mrożę: maliny, paprykę, ogórki, fasolkę. Ceny są w tym roku wyższe, ale staram się wybierać takie momenty, by owoce i warzywa były jak najtańsze. Za truskawki na pewno płaciliśmy mniej i też za cukier, którego w tym czasie idzie naprawdę dużo - mówi bydgoszczanka.

Podobne spostrzeżenia ma Anna Patyk, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu (gmina Dobre): - Jadąc teraz do sklepu kupuję co najmniej 20 kilogramów cukru. W tym roku jest wyjątkowo tani. Zresztą, siostra mieszka w mieście i zawsze dzwoni do mnie, jak jest promocja. Wtedy wsiadam w samochód i jadę na zakupy. Owoców i warzyw nie kupuję, mam swoje. Zaprawiam wszystko, co tylko się da: jabłka, truskawki, śliwki, gruszki, ogórki, cukinie, dynie, buraki i można tak jeszcze długo wymieniać. Wnusie uwielbiają moje przetwory! Dlatego to przede wszystkim dla nich się tak poświęcam. W tym roku po raz pierwszy zrobiłam konfiturę z czereśni. Wygląda pysznie. Mam nadzieję, że będzie smakowała wnuczkom.

Pani Anna boi się jednak, że np. ogórki mogą nie doczekać zimy. Nie używa oprysków, a rośliny zaatakowała mszyca. Próbowała walczyć z pasożytem wodą z pokrzywą, ale nie wiadomo czy przyniesie to oczekiwany efekt.

My tymczasem sprawdziliśmy, czy w tym roku produkty do robienia przetworów kosztują więcej niż w poprzednim sezonie.

Z informacji, które specjalnie dla nas przygotował Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, wynika, że na Kujawach i Pomorzu przez rok podrożały m.in.: papryka (z 11,17 do 13,63 zł/kg), pomidory (4,83 - 4,94 zł/kg), cukinia (5,61 - 6,11 zł/kg), cebula (2,48 - 3,34 zł/kg), buraki ćwikłowe (2,12 - 2,51 zł/kg), kalafiory (4,19 - 4,44 zł/sztuka), koper (1,58 zł - 1,80 zł/pęczek), a ze wszystkich warzyw najbardziej wzrosła cena pietruszki (5,46 - 10,39 zł/kg).

Mniej płacimy natomiast np. za zaprawowy hit, czyli ogórki gruntowe (z 4,77 do 4,32 zł/kg), czosnek ( 2,59 - 2,40 zł/główka) oraz fasolę szparagową (16,97 - 11,04 zł/kg).

W przypadku owoców więcej kosztują jabłka (z 3,19 do 4,11 zł/kg), brzoskwinie (7,28 - 8, 13 zł/kg), nektarynki (7,56 - 9,43 zł/kg), mniej zaś: truskawki (z 8,68 do 7,58 zł/kg), gruszki (6,90 - 6,49 zł/kg), maliny (21,93 - 18,05 zł/500 g), borówki amerykańskie (20,75 - 17,66 zł/500 g).

Kupujemy więcej, bo mamy więcej w portfelach

Urząd Statystyczny nie dysponuje jeszcze średnimi cenami z br. wiśni, śliwek, moreli, porzeczek czy jagód.
W tym przetwórczym okresie zapewne zużywamy więcej żelatyny, cukru, octu i soli.

Gospodynie z naszego regionu mają rację, cukier jest tańszy niż rok temu - z 3,13 do 2,11 zł/kg, podobnie sól - z 1,09 do 1,04 zł/kg i żelatyna - z 6,67 do 6,63 zł/100 g. Podrożał za to ocet spirytusowy - ze 1,87 do 1,97 zł/500 ml.

Ceny cukru zbliżają się do najniższych poziomów od dekady.

- Do obniżki cen tego produktu przyczyniły się rekordowo wysokie zapasy, silny wzrost eksportu u głównych producentów, Indii i Tajlandii, uwolnienie rynku w Unii Europejskiej i mniejszy od oczekiwań popyt, związany np. z wprowadzeniem wyższych podatków na słodkie napoje w Wielkiej Brytanii - wyjaśnia Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Analitycy spodziewają się, że cukier będzie tańszy nawet o 30 proc. Na wzrost cen warzyw miała zaś wpływ m.in. susza.

- Poza tym cały czas rośnie popyt na warzywa i owoce i to niezależnie, że są one generalnie droższe - twierdz i dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki. - Mniejszy urodzaj, spowodowany suszą, a przy tym wyższe koszty produkcji tylko w połączeniu z popytem sprawiają, że w warzywniakach zostawiamy więcej pieniędzy.

- Konsument głosuje portfelem i nogami - mówi Krystyna Świetlik w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”. - I producenci żywności zdają sobie z tego sprawę. Jeśli coś jest zbyt drogie - popyt spada. Owoce i warzywa drożeją, bo wzrosły dochody także osób najmniej zamożnych, zarówno dzięki 500 plus, jak i podwyżkom płac, a to zwiększyło popyt. I na razie klienci są gotowi płacić za nie więcej.

- Czerwiec był trzecim miesiącem wzrostu inflacji, która sięga 2 procent. Największy wpływ na podwyżki cen towarów i usług miały drożejące paliwa. To samo można powiedzieć, jeśli porównamy ten rok do poprzedniego - podsumowuje Zbigniew Maciąg, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.