Oni myśleli o Tobie. Czy Ty myślisz o Nich? [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanka Sowińska

Oni myśleli o Tobie. Czy Ty myślisz o Nich? [zdjęcia]

Hanka Sowińska

Bydgoszcz pamięta o ostatnich żołnierzach zbrojnego podziemia.

„Dla Was niepodległa Polska była najważniejszą sprawą” - śpiewa raper Tadek Polkowski (utwór pochodzi z płyty „Ostatni rozkaz”). Klip z tym utworem był wstępem do uroczystości, którą z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim (współorganizatorem był IPN).

Wcześniej była msza św. w kościele na ul. Jaskółczej i ceremonia złożenia kwiatów pod „Ścianą Pamięci” na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej (od 2012 r. na murze znajduje się 47 tabliczek z nazwiskami żołnierzy podziemia antykomunistycznego). Wieńce od wojewody i prezydenta miasta złożono też pod pomnikiem ppor. Leszka Białego, który stał się symbolem tegorocznych obchodów w mieście nad Brdą.

Spotkanie w sali konferencyjnej KPUW poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 9 żołnierzy Okręgowej Delegatury Rządu RP na Pomorzu ODR” Zatoka” (znajduje się na zabytkowym gmachu UW).

IPN zaprosił do obejrzenia wystawy „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich” (ekspozycja opowiada historię V Wileńskiej Brygady AK).

Aktor Mieczysław Franaszek przeczytał fragmenty książki Przemysława Dakowicza „Łączka”. Pochodzącego z Mroczy żołnierza niezłomnego Wacława Polewczyńskiego, którego ubecy zabili torturami, wspominał jego krewny Krzysztof Polewczyński.

W uroczystościach - jak zwykle - licznie uczestniczyło pokolenie urodzone przed wojną. Uczniowie (poza gimnazjalistami z Ostromecka i z ul. Kcyńskiej) oraz studenci takie imprezy - mówiąc ich językiem- olewają!

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.