Oni mają szansę na etaty. Dla kogo praca w Grudziądzu?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Oni mają szansę na etaty. Dla kogo praca w Grudziądzu?

Aleksandra Pasis

Zabraknie mechatroników i szwaczek - wynika z prognozy „Barometru zawodów” dla Grudziądza. Kłopoty ze znalezieniem pracy mieć będą m.in. pedagodzy, pracownicy biurowi, spawacze.

Choć z pracą w naszym mieście wciąż jest problem, to są jednak branże, w których pracownicy bez przerwy są poszukiwani.

Zawody na „wagę złota”

Takie zawody to m.in. szwaczki i mechatronicy. Firmy, które potrzebują tych specjalistów połączyły swoje siły i stworzyły Grudziądzki Klaster Przemysłu Lekkiego.

- Postanowiliśmy promować te kierunki wśród gimnazjalistów, którzy za kilka miesięcy staną przed wyborem szkół średnich - mówi Grażyna Michalska z Grudziądzkiego Klastra Przemysłu Lekkiego. - Chcemy, by uczniowie wiedzieli, że po ich ukończeniu będą mieli szansę na zatrudnienie w naszych firmach.

Zakłady z Klastra są gotowe zatrudnić rocznie ponad sto szwaczek.

Przedstawiciele klastra przemysłu lekkiego spotykają się z gimnazjalistami w Grudziądzu. Planują także spotkania z uczniami z powiatu. - Zainteresowanie jest, ale większość młodych ludzi jeszcze nie myśli o wyborze dalszej ścieżki kształcenia - zauważa Grażyna Michalska, która bierze udział w „lekcjach” z gimnazjalistami.

Członkowie GKPL planują również wiosną zaprosić młodzież na „Drzwi otwarte” do swoich firm, by uczniowie na własne oczy przekonali się, jak wygląda produkcja.

O ile w Grudziądzu zawodu mechatronika można uczyć się w Zespole Szkół Technicznych, to szlifowanie warsztatu szwaczki, póki co, w naszym mieście nie jest możliwe. To ma się jednak zmienić. Grudziądzki Klaster Przemysłu Lekkiego zabiega o to, by od nowego roku szkolnego w jednej ze szkół średnich utworzyć klasę szwaczek.

Zbadano zapotrzebowanie rynku pracy na 2016 r.

Obok szwaczek i mechatroników „Barometr zawodów” wymienia jeszcze ponad 40 profesji, w których zabraknie pracowników w Grudziądzu w przyszłym roku. Na liście są m.in.: blacharze, mechanicy i lakiernicy samochodowi, farmaceuci, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci, masażyści, budowlańcy - tylko robotnicy i inżynierowie - robotnicy obróbki drewna, ślusarze, technicy elektrycy i informatycy, kierowcy.

Z brakiem kierowców boryka się np. MZK. - Mamy 4 wakaty - informuje Paweł Maniszewski, prezes spółki. - Problem z pozyskaniem kadry wynika z tego, że kurs na prawo jazdy kategorii „D” jest bardzo drogi. Poza tym to trudna i ciężka praca, a przede wszystkim odpowiedzialna.

A jakich fachowców w 2016 roku będzie zbyt wielu? „Barometr zawodów” przewiduje, że pracy nie znajdą: ekonomiści, kasjerzy, fotografowie, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, opiekunki dzieci i osób starszych, pracownicy administracyjni, specjaliści technologii żywności i żywienia, pracownicy biur podróży, spawacze ręczni, inżynierowie chemicy, biotechnolodzy, plastycy i dekoratorzy wnętrz.

Fakty

„Barometr zawodów”To opracowanie, które przygotowali pracownicy „pośredniaków”, w oparciu o swoją znajomość lokalnych rynków pracy. Doświadczeniami wymieniali się podczas spotkań panelowych. W Grudziądzu odbyły się dwa takie spotkania. Pełne zestawienie prognoz zawodów deficytowych i nadwyżkowych na 2016 rok znaleźć można na: www.barometrzawodow.pl
Grudziądzki Klaster Przemysłu LekkiegoZrzesza firmy: Sawex, PPHU Visscher-Caravelle Poland, Vadain International, PPH Sara, Lemigo, Gaja oraz Grudziądzki Park Przemysłowy, który jest koordynatorem projektu. W sumie firmy zrzeszone w Klastrze zatrudniają 1.715 pracowników. Z czego 1.100 to szwaczki.
Bezrobotni w 2015r. w Grudziądzu
  • styczeń: 6326 osób,
  • listopad: 4749 osób.
Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.