Oni będą stwierdzać zatrzymanie krążenia i śmierć mózgu

Czytaj dalej
Fot. Szpital Jurasza w Bydgoszczy
Hanka Sowińska

Oni będą stwierdzać zatrzymanie krążenia i śmierć mózgu

Hanka Sowińska

Dwóch lekarzy specjalistów stwierdzać będzie trwałe nieodwracalne ustanie czynności mózgu i nieodwracalne zatrzymanie krążenia

Chodzi o przypadki, w których zmarły pacjent może zostać dawcą narządów. W uchwalonej w 2005 r. ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (zwanej ustawą transplantacyjną) znalazły się przepisy dotyczące procedury stwierdzania zgonu poprzedzającego pobranie organów. W ocenie lekarzy, ale nie tylko, takie usytuowanie przepisów nie było właściwe. Niektórzy dopatrywali się w tym niekorzystnego wpływu w rozwoju transplantologii.

- Przepisy pomieszczone w tej ustawie mogły stwarzać niekorzystne wrażenie, że orzekanie o śmierci mózgu i zatrzymaniu krążenia jest wykonywane w celu jak najszybszego pobrania komórek, tkanek i narządów. To mogło rodzić opór w społeczeństwie w odniesieniu do idei dzielenia się sobą po śmierci, a także wśród samych lekarzy - uzasadniali autorzy nowelizacji.

I stało się. Zapisy dotyczące procedury orzekania o śmierci mózgu i ustaniu krążenia przeniesiono z ustawy transplantacyjnej do ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Uchwaloną 24 lutego br. nowelę prezydent Andrzej Duda podpisał 3 kwietnia. Nowe przepisy weszły w życie 17 kwietnia.

Z tej zmiany, już na etapie projektu, cieszył się ppłk dr n. med. Robert Włodarski, ordynator klinicznego oddziału anestezjologii i intensywnej terapii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Na pytanie „Pomorskiej”, czy to dobra zmiana, odpowiedział:

- Tak. Jestem lekarzem anestezjologiem, w naszym oddziale codziennie walczymy o życie pacjentów, także tych po urazie czaszkowo-mózgowym. Gdy walka jest przegrana, rozpoznajemy zgon człowieka, śmierć mózgową, niezależnie od tego, czy później będzie on dawcą narządów, czy nie. Jest to kwestia, którą stanowczo chcę rozdzielić. Nasze postępowanie w kierunku rozpoznania śmierci mózgu nie ma znaczenia, jeżeli mówimy o transplantologii.

Wraz z przeniesieniem przepisów dotyczących stwierdzenia zgonu (wskutek trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu, jak również wskutek nieodwracalnego zatrzymania krążenia) odmiennie niż dotychczas uregulowano procedurę orzekania o śmierci. Zmieniono liczbę lekarzy w zespołach, określono też wymagania, jakie muszą spełniać medycy.

Śmierć mózgu będzie stwierdzać 2 lekarzy specjalistów, w tym jeden w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii lub neonatologii, drugi w neurologii, neurologii dziecięcej lub neurochirurgii (dotąd było trzech lekarzy).

Przypadki nieodwracalnego zatrzymania krążenia - poprzedzającego pobranie narządów - będzie stwierdzać 2 lekarzy specjalistów - jeden z anestezjologii i intensywnej terapii lub neonatologii, drugi z medycyny ratunkowej, chorób wewnętrznych, kardiologii, kardiologii dziecięcej lub pediatrii.

- Myślę, że dopiero praktyka pokaże, czy ten sposób jest właściwy. Powołanie zespołu w mniejszym składzie jest łatwiejsze. Opinia dwóch lekarzy, oparta na analizie stanu pacjenta, wystarcza - twierdzi dr Włodarski.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.