Okulary przeciwsłoneczne to nie fanaberia

Czytaj dalej
Izabela Mortas

Okulary przeciwsłoneczne to nie fanaberia

Izabela Mortas

Nie tylko skóra wymaga latem odpowiedniego filtra. Słoneczne miesiące to również czas, kiedy powinniśmy szczególnie zadbać o swoje oczy - promienie ultrafioletowe mogą bowiem doprowadzić do uszkodzeń narządu wzroku i zaburzeń widzenia.

Filtr, polaryzacja i antyrefleks
Tym, co ochroni nas przed promieniowaniem, będą z pewnością okulary przeciwsłoneczne. Te jednak muszą spełnić kilka wymogów, by faktycznie zabezpieczać nasze oczy, a nie być tylko elementem stylizacji. - Zwróćmy uwagę przede wszystkim na szkła. Filtr UVA i UVB 400 w stu procentach zabezpiecza nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym. Brak zastosowania takiego filtra może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki, rogówki, zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet do ślepoty. Z niechronionymi oczami jest podobnie jak ze skórą - tu również możemy doprowadzić do poparzenia i nieodwracalnych przykrych skutków - mówi Monika Chojnacka, stylista okularowy z salonu Klank Optyk w Kielcach.

Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w filtr polaryzacyjny oraz antyrefleks. - Polaryzacja, którą polecamy przede wszystkim kierowcom, zapewnia barwne kolory, ponadto dzięki niej nie odbijają nam się odblaski świetlne. Antyrefleks z kolei, który jest położony od wewnętrznej strony soczewki, zapewnia przejrzystość widzenia, przez co znacznie wzrasta nam komfort używania takich okularów - przybliża Monika Chojnacka. Jeśli chodzi o rodzaj przyciemnienia - najlepszy stopień to 3, który sprawdzi się zarówno do samochodu, jak i na tropikalnych wakacjach.

Ochrona i korekcja w jednym
Osoby z wadami wzroku mogą skorzystać z okularów przeciwsłonecznych od razu z korekcją. - Wbrew pozorom niewiele osób wie o takiej możliwości - zwykle dochodzi do różnych kombinacji, najczęściej łączenia soczewek kontaktowych ze zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi. Tymczasem rozwiązanie jest dużo prostsze, a wybór okularów taki sam jak w przypadku standardowych, bez korekcji. Klienci sami wybierają sobie oprawę i zabarwienie szkieł, my zajmujemy się dostosowaniem korekcji do wady wzroku - mówi ekspert.

Letnia ozdoba dobrana do typu urody
Względy zdrowotne przy wyborze okularów przeciwsłonecznych powinny być najważniejsze, ale nie da się ukryć, że zwracamy uwagę także na ich wygląd - w końcu latem stają się główną ozdobą naszej twarzy. W jaki sposób je dopasować? - Spójrzmy na kształt twarzy i typ urody. Do każdego typu twarzy dobieramy oprawę kontrastowo. Dla pań o łagodnych, kobiecych, zaokrąglonych rysach proponujemy oprawkę geometryczną - bardziej prostokątną czy kwadratową, mocniejszą i odważniejszą kształtem, bardziej zaostrzoną w formie. Dla pań o wyrazistej urodzie dobieramy oprawkę, która będzie łagodzić linię twarzy - o owalnym lub okrągłym kształcie - przybliża Monika Chojnacka.

Sama kolorystyka jest też ważna. - Polki z reguły mają mieszany typ urody, czyli ciepło-chłodny. Możemy zrobić prosty test - przyłożyć do twarzy złotą i srebrną chustę - ta, która lepiej do nas pasuje, określa nasz typ urody - ciepły lub zimny. W takiej też kolorystyce dobieramy okulary. W ten sam sposób postępujemy z panami - zaznacza nasza rozmówczyni.

Zwróćmy uwagę także na techniczne szczegóły - dobrze, by okulary nie zasłaniały linii brwi, a dolne krawędzie nie przylegały do policzków - mogą zwyczajnie odbijać się na twarzy.

Nakrycie głowy dla dzieci
Dla zdrowia naszych oczu w gorące dni nie zapominajmy o nakryciu głowy. Pamiętajmy o tym szczególnie w przypadku dzieci, które nie zawsze chętnie zakładają okulary przeciwsłoneczne, a mają większe źrenice niż dorośli, przez co promienie słoneczne łatwiej dostają się do wnętrza ich oczu.

Izabela Mortas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.