Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Okiem Jerzego Stuhra. Wakacyjny odpoczynek wojowników

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. Wakacyjny odpoczynek wojowników

Jerzy Stuhr

Proponuję Panu lekki płodozmian tematyczny. Wakacje w pełni, więc może i wyobraźnia wymaga innych podniet. A Pan akurat w czasie wakacyjnym sporo podróżuje. Na początek poproszę o bilet do Wiednia. To miasto, w którym prawdziwy Krakus powinien bywać przynajmniej raz na rok, a co dopiero Krakus mający austriackich przodków.

Jeśli do Wiednia, to zacznijmy od osoby najbardziej popularnej i prawdziwie kochanej nie tylko w Austrii, ale i u nas: od Sissi, czyli cesarzowej Elżbiety, pięknej żony Franciszka Józefa. Z wielką ciekawością zwiedziłem jej muzeum, które się mieści w samym Hofburgu, a więc w cesarskiej siedzibie. Oczywiście urządzone jest i wyposażone z ogromnym przepychem, tak na miarę bogactwa niegdysiejszego cesarstwa, ale i na miarę popularności i miłości, jaką darzyli swoją cesarzową poddani.

Takie muzeum to miejsce, gdzie można znaleźć wiele pamiątek po niej, jej stroje, jej drobiazgi i bibeloty i przede wszystkim ogromną ilość jej portretów. A na nich - jej wspaniałe suknie, biżuteria i dekoracyjnie upięte fryzury, choć wszystko to razem to tylko dodatek do pokazania wielkiej urody osoby portretowanej. A tę niebywałą urodę można zobaczyć na każdym portrecie. I sama, i z rodziną - jest zawsze piękna. Nie mogłoby przecież być inaczej.

Jest tu też jedna ciekawostka: niektóre portrety cesarzowej zestawione są z portretami Romy Schneider, wielkiej aktorki francuskiego kina, która była Austriaczką i właśnie w austriackim kinie, w połowie lat pięćdziesiątych, gdy miała zaledwie 17 lat, zagrała wspaniale tytułową Sissi, w serii filmów pod tym tytułem, austriackiego reżysera Ernsta Marischki. Stworzyła w tych filmach piękną parę z niemieckim gwiazdorem Karlheinzem Boehmem, grającym cesarza. Ich portrety są ciekawym uzupełnieniem w sali portretowej muzeum w Hofburgu. Od roli Sissi zaczęła się dla Romy szaleńcza popularność i miłość rodaków, ale i aktorskie ograniczenie. To dlatego od tej roli uciekła potem do Francji, gdzie rzeczywiście stała się gwiazdą światowego formatu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.