Ojciec Święty napisał specjalny list do Polaków

Czytaj dalej
Fot. Gregorio Borgia
RED

Ojciec Święty napisał specjalny list do Polaków

RED

Papież Franciszek w specjalnym liście do Polaków zapewnił, że w tym szczególnym czasie wspiera wszystkich obywateli modlitwą. Pretekstem do napisania wiadomości były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski - podaje Ekai.pl.

Papież Franciszek przypomniał, że chrzest, który w 966 r. przyjął książę Mieszko I ze swymi najbliższymi, był początkiem państwa polskiego.

„Rocznicę tę obchodzą nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy Polacy, ciesząc się i spoglądając ufnie w przyszłość. W swojej modlitwie szczególnie pamiętam więc o Polsce zawsze wiernej w tym czasie paschalnym, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą piękną 1050. rocznicę chrztu” - napisał w liście Ojciec Święty.

Papież wspomniał także o polskich męczennikach i świętych, wymieniając m.in. o. Maksymiliana Kolbego, Faustynę Kowalską, a także Jana Pawła II.

„Zwracam się do duchownych, aby przy okazji tego jubileuszu przypominali ich przykład wszystkim ludziom dobrej woli. Wszystko po to, aby w dzisiejszych dziejach narodu mogli wyraźnie dostrzec hojność Pana i aby sami doświadczali więzi z przeszłością w nowych czasach” - napisał Franciszek.

Wyróżnił świętych biskupów i męczenników Wojciecha i Stanisława, którzy „w początkach chrześcijaństwa na ziemiach polskich nie tylko dali najwyższe świadectwo wierności , ale także przyczynili się do szerzenia kultury ludzkiej na ziemi polskiej”.

Adresatem ogłoszonego w sobotę przez Watykan listu jest sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Kardynał będzie papieskim wysłannikiem na obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski w Gnieźnie i w Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia.

Cała treść listu zostanie odczytana podczas głównych uroczystości w Poznaniu. Franciszek osobiście odwiedzi Polskę dopiero 27 lipca podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zwracając się do abp. Stanisława Gądeckiego jako metropolity poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Ojciec Święty zapewniał jednak, że podczas kwietniowych uroczystości będzie obecny duchem.

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.