Ojciec Święty napisał specjalny list do Polaków

Czytaj dalej
Fot. Gregorio Borgia
RED

Ojciec Święty napisał specjalny list do Polaków

RED

Papież Franciszek w specjalnym liście do Polaków zapewnił, że w tym szczególnym czasie wspiera wszystkich obywateli modlitwą. Pretekstem do napisania wiadomości były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski - podaje Ekai.pl.

Papież Franciszek przypomniał, że chrzest, który w 966 r. przyjął książę Mieszko I ze swymi najbliższymi, był początkiem państwa polskiego.

„Rocznicę tę obchodzą nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy Polacy, ciesząc się i spoglądając ufnie w przyszłość. W swojej modlitwie szczególnie pamiętam więc o Polsce zawsze wiernej w tym czasie paschalnym, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą piękną 1050. rocznicę chrztu” - napisał w liście Ojciec Święty.

Papież wspomniał także o polskich męczennikach i świętych, wymieniając m.in. o. Maksymiliana Kolbego, Faustynę Kowalską, a także Jana Pawła II.

„Zwracam się do duchownych, aby przy okazji tego jubileuszu przypominali ich przykład wszystkim ludziom dobrej woli. Wszystko po to, aby w dzisiejszych dziejach narodu mogli wyraźnie dostrzec hojność Pana i aby sami doświadczali więzi z przeszłością w nowych czasach” - napisał Franciszek.

Wyróżnił świętych biskupów i męczenników Wojciecha i Stanisława, którzy „w początkach chrześcijaństwa na ziemiach polskich nie tylko dali najwyższe świadectwo wierności , ale także przyczynili się do szerzenia kultury ludzkiej na ziemi polskiej”.

Adresatem ogłoszonego w sobotę przez Watykan listu jest sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Kardynał będzie papieskim wysłannikiem na obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski w Gnieźnie i w Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia.

Cała treść listu zostanie odczytana podczas głównych uroczystości w Poznaniu. Franciszek osobiście odwiedzi Polskę dopiero 27 lipca podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Zwracając się do abp. Stanisława Gądeckiego jako metropolity poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Ojciec Święty zapewniał jednak, że podczas kwietniowych uroczystości będzie obecny duchem.

RED

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.