Anna Stasiewicz

Ogród. W centrum Bydgoszczy

W sobotę od godz. 10 rozpoczynają się pierwsze prace w ogrodzie przy ul. Chrobrego 12. Fot. wizualizacja fn-project.pl W sobotę od godz. 10 rozpoczynają się pierwsze prace w ogrodzie przy ul. Chrobrego 12.
Anna Stasiewicz

Przy ulicy Chrobrego 12 powstanie pierwszy ogród społeczny w centrum Bydgoszczy. Ma to być powrót do przedwojennej tradycji.

Ogród społeczny w Bydgoszczy powstaje w ramach akcji „Nasz ogród społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest organizacja Green Cross Poland. To na wpadła na pomysł wspierania mieszkańcami specjalnymi grantami, by mogli wspólnie tworzyć ogrody, warzywniki czy zielone rabaty.

Wybór ulicy Chrobrego na lokalizację pierwszego w centrum Bydgoszczy nie był przypadkowy.

- Ulica Chrobrego ma 150-letnią historię. Od najstarszych mieszkańców kamienicy wiemy, że w okresie międzywojnia podwórka były pięknymi ogrodami o które dbali sami mieszkańcy - mówi Filip Krauze, lider ogrodu społecznego.

Według tegorocznego raportu „Europolis. Zrównoważone miasta” Bydgoszcz jest 9. najbardziej zielonym miastem w Polsce. - Ogród społeczny przy ul. Chrobrego 12 to chyba pierwsza tego typu inicjatywa w ścisłym centrum Bydgoszczy. Chcemy, by był to przykład dla kolejnych wspólnot - dodaje Filip Krauze. - Mamy też nadzieję, że pierwszy „Nasz ogród społeczny” w Śródmieściu stanie się wizytówką dzielnicy. Będzie można tu przyjść na koncert czy grilla, a pierwsze spotkanie odbędzie się zaraz po zakończeniu prac w ogrodzie - wyjaśnia Krauze.

Autorem aranżacji jest architekt Grzegorz Fragstein-Niemsdorff. Pierwsze prace w ogrodzie społecznym ruszają w najbliższą sobotę o godz. 10. Do wspólnego sadzenia kwiatów organizatorzy zapraszają nie tylko mieszkańców, ale również przechodnie.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.