Ogród na balkonie? Czas zacząć przygotowania!

Czytaj dalej
Fot. Monika Wieczorkowska
red

Ogród na balkonie? Czas zacząć przygotowania!

red

Warzywa z własnego balkonu? Tak, to możliwe! Uprawianie warzyw w zaciszu domowego otoczenia staje się ostatnio coraz częściej praktykowane. I to z powodzeniem.

Warzywa i owoce mogą być również doskonałym dopełnieniem ogrodowego krajobrazu. Decydując się jednak na rozpoczęcie roślinnej przygody, zastanówmy się nad kilkoma kwestiami:

Nasze planowanie musi również uwzględnić gatunki warzyw, które zechcemy uprawiać. Nie wszystkie bowiem lubią ograniczoną powierzchnię, niektóre nie urosną w pojemnikach lub na mocno zacienionym balkonie. Z pewnością myśląc o uprawie roślin jadalnych na małej powierzchni musimy siłą rzeczy zrezygnować z warzyw kapustnych i dyniowatych. Bardzo dobrze czuć się zaś będą na małym metrażu warzywa, które osiągają niewielkie rozmiary oraz te o krótkim okresie wegetacji.

Polecane zatem są:

Z pewnością uda się nam również uprawa cykorii liściowej, rukoli, rzodkiewki, warzywa te bowiem z powodzeniem mogą rosnąć w małych doniczkach.

Najpierw zaplanujmy, co chcemy posadzić i odpowiedzmy sobie na pytanie, czy warzywo w pierwszej kolejności ma spełniać funkcje reprezentacyjne czy użytkowe.

Jeśli ważniejsza jest jakość przyszłych zbiorów, wówczas wystarczą wielodoniczki, balkonowe skrzynki, pojemniki produkcyjne, zaś kierując się ozdobnością roślin, wówczas lepiej zainwestować w dobrze prezentujące się z warzywami gliniane doniczki, wiklinowe kosze, dzbany, beczki.

W każdym jednak przypadku należy mieć na uwadze tempo rozwoju roślin i ich układ korzeni. Średniej pojemności doniczek wymagają pomidory koktajlowe, papryka ostra oraz seler. Ich wielkość powinna oscylować wokół 5-10 litrów. Więcej miejsca potrzebuje fasola, mniej zaś - sałata. Nie zapominajmy również o wyborze odpowiedniego podłoża. Ziemia stosowana do uprawy warzyw na balkonie musi być urodzajna i bogata w składniki odżywcze. W sklepach ogrodniczych można kupić podłoże przystosowane do uprawy warzyw, można również przygotować je samemu (wówczas niezbędny będzie kompostownik, ziemia ogrodowa oraz materiał rozluźniający typu żwir, rozdrobniony styropian czy keramzyt).

W przypadku uprawy warzyw na balkonie, dobrze jest korzystać z wcześniej przygotowanych (lub kupionych u sprawdzonego ogrodnika) rozsad. Po ich wcześniejszym zahartowaniu (przyzwyczajaniu do coraz niższej temperatury) umieszczamy je w glebie w docelowym pojemniku. Najlepiej zrobić to w dzień pochmurny, deszczowy. Jeśli jednak zdecydujemy się na prace ogrodnicze w słoneczny dzień, zróbmy to wieczorem. Rozsady sadzi się bardzo delikatnie, uważając, aby nie uszkodzić korzeni.
Uprawiając warzywny miniogródek, nie zapominajmy o jego pielęgnacji, zwłaszcza o podlewaniu. W gorący letni dzień należy to robić częściej, choć najlepiej podlać roślinę obficie wczesnym rankiem. Wieczorne nawadnianie może bowiem przyczynić się do występowania chorób grzybowych. Sadząc warzywa, nie zapominajmy o dobrym sąsiedztwie roślin. Są bowiem wśród nich takie, które nie urosną, jeśli w pobliżu będzie rozwijał się inny - nieakceptowany przez nią - towarzysz. I tak pomidor nie będzie czuł się najlepiej, rosnąc w pobliżu ogórka, który z kolei rzadziej będzie chorował, jeśli w jego najbliższym otoczeniu znajdzie się bazylia. Szpinak preferuje sąsiedztwo rzodkiewki, a cebula - marchewki. Koper urośnie zdrowszy i bujniejszy, jeśli posadzimy go rzutowo, nie zaś w jednej doniczce lub grządce. Uprawa warzyw na balkonie nie jest ani czasochłonna, ani trudna. Najlepiej jest zacząć od przeczytania fachowej literatury lub rozmowy z osobą, która zbiera już plony z balkonowej uprawy. Gdy już poczynimy pierwsze kroki, nie obawiajmy się działać intuicyjnie. Dbajmy jednak o warzywa i podziwiajmy ich wzrost, zbiory z własnych upraw dają bowiem dużo satysfakcji i… zdrowia.

Pamiętaj o ziołach, które są nie tylko zdrowe, ale dodają też sielskiego klimatu naszemu otoczeniu. Dobrze również osłonić balkon od wiatru, sadzić warzywa w wysokich doniczkach lub układać pojemniki w skrzynkach.

Zakup ekologicznych warzyw i owoców dla wielu osób jest wciąż trudny nie tylko z racji ograniczonej dostępności, ale także stosunkowo wysokich cen. Ciekawy rozwiązaniem tego problemu (choć oczywiście nie w 100 procentach) jest uprawa warzyw i owoców w przydomowym ogrodzie (nawet tym małym) oraz na balkonie. To również ciekawa przygoda, która w pewnym stopniu odstresowuje, daje poczucie satysfakcji, ale jest również doskonałą nauką przyrody dla naszych dzieci.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.