Ofert w regionalnej produkcji jest sporo, a będzie więcej

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Katarzyna Paczewska

Ofert w regionalnej produkcji jest sporo, a będzie więcej

Katarzyna Paczewska

Polskie firmy ruszają do inwestycji - podaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który regularnie bada nastroje przedsiębiorców.

Indeks Busometr ZPP gwałtownie wzrósł. - Wartość wskaźnika w drugim półroczu bieżącego roku wyniosła 48,1 pkt, co względem odczytu z poprzedniego badania (pierwsze półrocze 2017 r.) stanowi wzrost o blisko 10 punktów - informuje organizacja. To radykalna zmiana nastrojów przedsiębiorców.

Ożywienie widać również w naszym regionie. Do Kujawsko-Pomorskiego wprowadzają się nowe firmy, a te które już tu się zadomowiły, decydują się na rozbudowę. Nowe inwestycje dadzą bezrobotnym pracę. Głównie w produkcji, magazynach i logistyce. Oto przykłady.

Będzie potrzeba w sumie ponad dwa tysiące osób

Ważny na globalnym rynku producent komponentów i systemów dla przemysłu motoryzacyjnego, norweski holding Kongsberg Automotive, zbuduje fabrykę w gminie Brześć Kujawski (pod Włocławkiem). Rozpoczęcie inwestycji nastąpi lada chwila, a produkcja ma ruszyć pod koniec roku. Docelowo znajdzie tu pracę 1000 osób.

Również do 1000 osób może zatrudnić nowa fabryka SITS Industry (firma córka SITS), jej budowa w Grudziądzu już trwa. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem i produkcją mebli tapicerowanych. Jednym z ich odbiorców jest szwedzka IKEA.
W Bydgoszczy budowę hali kończy Frosta - producent mrożonej żywności (ryb i owoców morza, dań gotowych, warzyw i produktów z kurczaka. Firma będzie potrzebowała 80 nowych pracowników na różne stanowiska. Operatorzy będą musieli posiadać przygotowanie techniczne.

Natomiast w połowie przyszłego roku, w grodzie Kopernika, zostanie oddane nowoczesne centrum logistyczne Grupy Neuca. W związku z tym powstanie w firmie 300 nowych miejsc pracy. Firma jest dostawcą produktów i usług na rynku zdrowia. Rekrutacje rozpoczną się pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Potrzebni będą magazynierzy, operatorzy wózków widłowych, inżynierowie jakości i automatycy.

Przypomnijmy, Nova Trading, również z Torunia, ma w planach inwestycje w park maszynowy, co przełoży się na stworzenie kilkudziesięciu nowych miejsc pracy w perspektywie najbliższych lat.

Oto, na jakie pensje mogą liczyć kandydaci

Firmy, które pytaliśmy o stawki, nie chciały ich ujawniać. „Wynagrodzenia są poufne”, „Stawki są rynkowe” - słyszeliśmy. - Magazynier wózkowy w województwie kujawsko-pomorskim może liczyć na pensję około 2 504-3 242 złotych brutto - podaje Kamila Szlachetka z Agencji Pracy GP People. - Natomiast w 2015 roku stawki wahały się między 1 984 a 3 190 złotych brutto.

W pionie magazynów największy skok wynagrodzeń obserwujemy w województwie dla stanowiska kierownika ds. logistyki - wynika z danych GP People. W 2017 roku pensja na tym stanowisku, wynosi 11 610-20 354 zł brutto, gdy w 2015 wynosiła 5 992-11 525 zł brutto.

Ilu firmom brakowało ludzi w zeszłym roku

W końcu grudnia 2016 r. wśród 33,5 tys. firm z terenu województwa, biorących udział w badaniu Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych, 3,2 proc., tj. 1075 jednostek posiadało wolne miejsca pracy.

Większość z nich (86,1 proc.) należała do sektora prywatnego. Najliczniejszą grupę wśród przedsiębiorstw dysponujących nieobsadzonymi stanowiskami stanowiły jednostki małe - 50,3 proc., mniej było jednostek średnich i dużych, odpowiednio 28,4 proc. i 21,3 proc. (więcej - infografika powyżej).

W zeszłym roku powstało 23,4 tys. nowych miejsc pracy, czyli o 3,3 proc. mniej niż w roku poprzednim. Zdecydowaną większość stanowisk, bo aż 87,6 proc., utworzono w sektorze prywatnym.

Jak podają autorzy badania, podmioty posiadały 2591 wolnych miejsc pracy (o 2,0 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku) i koncentrowały się one głównie w sektorze prywatnym – 85,6 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy. Najwięcej nieobsadzonych stanowisk było w jednostkach dużych – 49 proc.

Największy udział wolnych miejsc pracy (48,2 proc.) zaznaczył się w podmiotach realizujących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Dużą gotowość na przyjęcie nowych pracowników wykazywały także podmioty działające w sekcji zakwaterowanie i gastronomia – 7,1 proc.


Praca w Kujawsko-Pomorskiem w 2016 roku
Create bar charts

Najwięcej wolnych miejsc pracy pod koniec 2016 r. oczekiwało na robotników przemysłowych i rzemieślników (659 miejsc). Bardzo dużo ofert kierowano również do operatorów i monterów maszyn i urządzeń, którym zaoferowano 461 stanowisk. Najwięcej nowych miejsc pracy odnotowano w przedsiębiorstwach małych – 52,8 proc. Przyrost liczby nowo utworzonych miejsc pracy w stosunku do poprzedniego roku wystąpił w 9 sekcjach, z czego największą dynamikę odnotowano w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (więcej o 89,8 proc.).

Nowe miejsca pracy tworzono przede wszystkim w podmiotach prowadzących działalność w zakresie: handlu; naprawy pojazdów samochodowych - 26,3 proc. ogółu nowych miejsc pracy, przetwórstwa przemysłowego – 22,4 proc. oraz budownictwa – 15,5 proc.

Najwięcej nieobsadzonych nowo utworzonych miejsc pracy posiadały podmioty prowadzące działalność w sekcjach przetwórstwo przemysłowe (31,3 proc.) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (26,7 proc.).

Zlikwidowano 11,2 tys. miejsc pracy (wzrost o 7,0 proc. w skali roku), z czego głównie z sektora prywatnego (90 proc.). Najwięcej miejsc pracy zredukowano w jednostkach prowadzących działalność w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (25,8 proc.), przetwórstwie przemysłowym (20,3 proc. ogółu) oraz w budownictwie (15,3 proc.).

Utworzono o 12,3 tys. więcej miejsc pracy niż zlikwidowano; w sektorze prywatnym utworzono o 10,5 tys. więcej miejsc niż zlikwidowano, a w sektorze publicznym o 1,8 tys. więcej. W przedsiębiorstwach dużych przybyło 2,5 tys. stanowisk, a w małych i średnich przybyło odpowiednio 6,8 tys. i 2,9 tys. stanowisk.

Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.