Ofert brakuje, zwłaszcza na wsi

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
Jolanta Młodecka

Ofert brakuje, zwłaszcza na wsi

Jolanta Młodecka

Brak pracy jest jednym z poważniejszych problemów społecznych w Radziejowie i powiecie. Pracy brakuje w mieście i na wsi.

W styczniu tego roku w powiecie radziejowskim zarejestrowanych było prawie 3650 bezrobotnych, wśród nich ponad 1900 kobiet. W ubiegłym roku zanotowano spadek liczby bezrobotnych o 260 osób.

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy jest 110 osób niepełnosprawnych, wśród nich 33 osoby, które poszukują pracy.

Równie ważnym problemem na rynku pracy jest bezrobocie na wsi. Większość osób dotkniętych bezrobociem boryka się z większymi barierami w dostępie do pracy zarobkowej. Często powodem jest odległość, czy problemy z dojazdem. Na 3650 zarejestrowanych na początku tego roku w PUP bezrobotnych - 2730 mieszkało na wsi. Stanowi to 78 proc. wszystkich zarejestrowanych osób.

Bezrobocie w powiecie radziejowskim ma charakter strukturalny, co oznacza, że osoby które straciły pracę mają wielkie trudności z powrotem na rynek pracy. Stanowią one ponad 66 proc. ogółu bezrobotnych.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.