Odwołano ostre cięcie wydatków na kulturę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
(LERN)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Odwołano ostre cięcie wydatków na kulturę

(LERN)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Dyrektorzy teatru, muzeum, biblioteki i ośrodka rekreacji mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent i radni przyznali im większe dotacje.

Nie od dziś wiadomo, że w budżetach grudziądzkich instytucji podległych ratuszowi delikatnie mówiąc - nie przelewa się.

Dlatego blady strach padł na dyrektorów teatru, muzeum, biblioteki miejskiej oraz Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku, kiedy na poziomie planów budżetowych obcięto tym instytucjom dotacje z urzędu miejskiego - łącznie o 520 tys. zł.

- Plany budżetowe zakładały obcięcie tych wydatków o 4 proc. - przyznaje Michał Czepek, radny i szef komisji kultury przy radzie miejskiej. - Dyrektorzy jednak nie mogli obciąć stałych wydatków, m. in. pensji pracowników. Ewentualnie mogli ciąć koszty działalności kulturalnej i sportowej. Teatr jeszcze jakoś by sobie poradził, bo ma własne, dosyć spore dochody. Ale muzeum i biblioteka znalazłyby się w bardzo trudnej sytuacji. Bibliotece prawdopodobnie nie wystarczyłoby pieniędzy na opłacenie rachunków za media.

Ostatecznie dyrektorzy poprosili podczas konsultacji z prezydentem o więcej pieniędzy.

Decyzja zapadła na ostatniej sesji rady miejskiej - prezydent wprowadził pod głosowanie poprawki do budżetu, a radni przyznali dodatkowe pieniądze: o 100 tys. więcej dla teatru, o 140 tys. zł dla muzeum, o 130 tys. zł dla biblioteki, o 150 tys. zł dla MORiW-u.

- Zwiększenie wydatków o te kwoty to tak naprawdę powrót do poziomu finansowania tych instytucji w 2015 roku - dodaje radny Czepek.

Dyrektorzy jednostek z pewnością odetchnęli z ulgą. - Można tak powiedzieć - przyznaje Wioletta Pacuszka, dyrektorka Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi. - Gdyby nie ta poprawka w budżecie, z pewnością musielibyśmy obciąć wydatki na wystawy, koncerty, wszelkie wydarzenia kulturalne, które wiążą się z naszą działalnością. Na szczęście, udało się tego uniknąć.

(LERN)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.