Odszedł wielki artysta i piękny człowiek

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szozda
Kamilla Placko-Wozińska

Odszedł wielki artysta i piękny człowiek

Kamilla Placko-Wozińska

Nie będzie już Pelagii, dowcipów mówionych z kamienną twarzą... Wczoraj nad ranem zmarł po ciężkiej chorobie Bohdan Smoleń, artysta, który swoje życie związał z Poznaniem.

Ta wiadomość boli, bardzo boli wszystkich tych, którzy mieli to szczęście znać go osobiście, z kabaretu czy z pomagającej dzieciom fundacji Stworzenia Pana Smolenia. Wczoraj nad ranem zmarł Bohdan Smoleń. Wspaniały artysta i piękny człowiek. Kochany przez publiczność, przyjaciół i dzieci. Sam najciężej doświadczony przez życie zawsze miał dla innych wiele ciepła, czas i chęci, aby pomagać. Miał 69 lat.

Ostatnie lata to był okres ciężkiej choroby. I wtedy egzamin z przyjaźni zdali koledzy artyści z Krakowa, Warszawy i Poznania. Występując zbierali pieniądze na leczenie i rehabilitację Bohdana Smolenia. Bo tak należało. Pomogli temu, który od lat sam pomagał.

Pochodził z Bielska-Białej, w Krakowie skończył zootechnikę. No, może nie tak od razu, bo występował już w kabarecie Pod Budą, z którym na studenckiej Famie w Świnoujściu zdobył w 1972 roku główną nagrodę. A kabaret to było zajęcie bardzo absorbujące. Parę lat temu, gdy Smoleń wziął udział w zjeździe swojego rocznika, żartował w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”, że na te zjazdy to jeszcze będzie musiał pojeździć, bo roczników ma więcej, gdyż studiował… dziesięć lat.

Do Poznania ściągnął go Zenon Laskowik i było to najlepsze 7 lat kabaretu Tey. A o bilety na spektakle zabijali się nie tylko poznaniacy. No i się działo, za monolog „A tam, cicho być” z KC PZPR przyszedł zakaz wykonywania zawodu dla Smolenia. A po latach, w 1987 roku, gdy m.in. z Andrzejem Zaorskim wystąpili w poznańskiej Scenie na Piętrze w spektaklu Krzysztofa Jaślara „Wykopaliska”, sztukę zagrano tylko raz. Cenzura zdjęła ją od razu po premierze.

Smoleniowie bardzo szybko stali się „poznaniakami”. Pan Bohdan, razem z żoną Teresą prowadzili sklep zoologiczny przy ulicy Wielkiej. Dzieciarnia waliła tam drzwiami i oknami, każdy chciał mieć rybkę od Smolenia. Albo chociaż pogadać o rybkach.

Odszedł wielki artysta i piękny człowiek
Piotr Smoliński Kiedy kolejny raz gruchnęła wieść, że Bohdan Smoleń ma się gorzej, jego przyjaciele zorganizowali wiosną tego roku specjalny koncert. Dla Niego.

Także „po Teyu” Bohdan Smoleń został w Poznaniu, występował z kabaretem „Pod Spodem” ( z kolegą z Teya Aleksandrem Gołębiowskim, z Andrzejem Czerskim, Jackiem Baszkiewiczem i Markiem Szpendowskim), w spektaklu kabaretowym dla dzieci Krzysztofa Deszczyńskiego „Sześć dni z życia kolonisty”. Ostatni kabaret założył w 1991 roku (działał do 1995) z Grzegorzem Reklińskim, Józefem Romkiem i Marcinem Samolczykiem. Z programem „Nowy Rząd Stara Bida” odwiedzali wiele miejsc zarówno w kraju jak i za granicą.

Miał też całkiem spory, piosenkarski dorobek - żartobliwe utwory nagrane z Krzysztofem Krawczykiem (np. „Dziewczyny, które mam na myśli”), czy pastisze disco polo ze Sławomirem Sokołowskim i Aldoną Dąbrowską.

Mogliśmy też podziwiać go na dużym i małym ekranie, m.in. w filmie Radosława Piwowarskiego „Kochankowie mojej mamy” i jako listonosza Edzia w serialu „Świat według Kiepskich”.

Bohdan Smoleń przeżył największe z możliwych tragedii. W 1988 roku samobójstwo popełnił jego czternastoletni syn, rok później taką samą śmierć wybrała żona Teresa. Ciężko było się podnieść, ale Smoleń nie poddał się. Wrócił do życia i artystycznej pracy, bo czekało na niego dwóch synów i wierna publiczność. I nigdy nie przestał kochać ludzi i zwierzęta - konie, psy, rybki, które miał już w akademiku, a kiedyś, jeszcze w podpoznańskim Przeźmierowie pupilką była nawet świnka wietnamska.

W 2004 roku Smoleń był najszczęśliwszym człowiekiem pod Słońcem, gdy mógł już pokazać swój nowy, drewniany, zbudowany przez górali dom w Baranówku pod Mosiną. No i z Krakowa przyjechała wtedy Joanna Kubisa. Razem trzy lata później założyli fundację „Stworzenia Pana Smolenia”. Jak przyznawał artysta, pomysł zrodził się w jego głowie, ale większość prac spadła na nią, bo zdrowie zaczęło podupadać. Ta fundacja - to ciągła walka. O sponsorów, o środki na to, żeby niepełnosprawne dzieci mogły mieć hipoterapię. Nawet już bardzo chory Smoleń nie odmawiał spotkań z tymi, którzy mogli pomóc. A gdy po udarze rzadko już opuszczał dom, podchodził z balkonikiem do okna i patrzył, jak podopieczni fundacji cieszą się z konnej jazdy.

W 2009 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski wręczył Smoleniowi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2012 roku odebrał Order Ecce Homo, odznaczenie kościelne przyznawane tym, którzy „dają świadectwo bezinteresownej miłości bliźniego”. Doceniono więc artystyczną i charytatywną działalność Smolenia, ale przede wszystkim był kochany, przez dużych i małych, bo tak jak tylko potrafił, niósł nam radość. A potrafił znakomicie - przednie dowcipy wygłaszał zawsze z kamienną twarzą, a dla dzieci miał uśmiech.

Drewniana chata Smolenia wypełniona jest aniołami. Mówił, że wierzy, że nad nim czuwają i że największy anioł w domu to Asia. Namawiany na rehabilitację dodawał, że najlepsza, to gdy Asia do niego mówi.

Podczas jednej z ostatnich rozmów z „Głosem Wielkopolskim” powiedział: - Po tym udarze sama myśl o schodkach prowadzących na scenę wydaje się straszna. A przecież podczas każdego spektaklu trzeba po nich kilka razy wejść i zejść. Ale tak sobie myślę, że gdy zdrowie wróci, zaatakuję jeszcze tę scenę…

Nie udało się.

Odszedł od nas na zawsze. Ale na zawsze też pozostanie nie tylko w pamięci bliskich i przyjaciół, wdzięcznych dzieci. Także tysięcy ludzi, których uśmiech zawsze wywoływała Pelagia, którzy razem z nim śpiewali „Za oknami świta” i mówili: „Cicho być”...

Kamilla Placko-Wozińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.