Oddziały szpitalne tylko w Mogilnie

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Oddziały szpitalne tylko w Mogilnie

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Oddziały szpitalne ze Strzelna mają być przeniesione do Mogilna. Taki zapis jest w umowie powiatu z firmą Centrum Dializa.

Radni dostali projekt uchwały w sprawie dzierżawy powiatowej lecznicy. Mają prawie miesiąc, aby się z nim zapoznać i podjąć decyzję jak zagłosują.

Uchwała to pierwszy dokument, króry mówi wprost o przeniesieniu oddziałów szpitala ze Strzelna. O takiej możliwości mówiono od kilku lat. Jednak dotąd starosta Tomasz Barczak podkreślał, że o przenosinach mowa będzie w przypadku „mapowania”, czyli odgórnego ustalania sieci szpitali w Polsce.

Teraz jednak okazuje się, że jednym ze zobowiazań, jakie ma na siebie wziąć Centrum Dializa jest przeniesienie oddziałów. Do Mogilna mają być przeniesione oddziały: chirurgiczny, pediatryczny, położnioczo-ginekologiczny, chorówb wewnętrznych oraz laboratorium diagnostyczne. Z kolei z Mogilna do Strzelna ma być przeniesiony zakład opiekuńczo-lecznicy.

Dotąd mieszkańcy Strzelna, a więc i radni z tego okręgu sprzeciwiali się zabraniu oddziałów. Trudno więc wyobrazić sobie, że teraz poprą uchwałę o wydzierżawieniu lecznicy. Warto dodać, że przeniesienie oddziałów ma kosztować 10 mln złotych.

SPZOZ ma być wydzierżawiony na 30 lat. Przez ten czas bez zgody zarządu powiatu dzierżawica nie będzie mógł oddać „osobie trzeciej” majątku lecznicy. Co miesiąc Centrum Dializa ma płacić SPZOZ dzierżawę, wynsząca 155 tysięcy złotych netto. Jednak w ciągu dwóch lat dzierżwaca musi z góry zapłacić 3 mln 720 tysięcy złotych plus VAT. Łącznie przez 30 lat dzierżawca wpłaci ma rzecz SPZOZ 55,8 mln zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały dzierżawa ma umożliwić spłatę długów SPZOZ oraz „wybudowanie nowego szpitala w Mogilnie, zaspokajającego potrzeby zdrowotne mieszkańców”. Z chwilą kiedy Centrum Dializa rozpocznie zarządzanie szpitalem i przychodniami wszyscy pracownicy staną się pracownikami tej firmy.

Centrum Dializa to znana w regionie firma, która prowadzi od kilku lat stację dializ w Strzelnie. Dzierżawi szpitale w Łasku, Pszczynie i Białogardzie. W uzasadnieniu do uchwały w sprawie dzierżawy czytamy, że firma w I półroczu 2015 roku osiągnęła ponad 77 mln obrotów i 2,3 mln zysku netto.

Takie dane nie przekonują jednak związkowców. Oni bowiem obawiają się, że zyski będą osiągane kosztem sytuacji pracowiników. Dlatego ich opinia o uchwale będzie negatywna.

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.