Oddział PCK zawiózł dary do gmin, które ucierpiały przez nawałnicę

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane przez Elżbietę Marcinkowską z PCK
Katarzyna Piojda

Oddział PCK zawiózł dary do gmin, które ucierpiały przez nawałnicę

Katarzyna Piojda

Zapakowali do karetki 60 plecaków i wyruszyli. Wczoraj bydgoski oddział PCK zawiózł dary do gmin, które ucierpiały przez nawałnicę.

Nie musieli być na miejscu, żeby przekonać się o skali strat powstałych w wyniku nawałnicy. Od razu postanowili, że pomogą chociaż garstce poszkodowanych. I tak też zrobili.

Druga tura wyprawek

Polski Czerwony Krzyż w Bydgoszczy na przełomie sierpnia i września rozdał wyprawki szkolne dzieciom z najuboższych rodzin w mieście, także dla 100 dzieci romskich. To te, które miał w planie. Teraz przygotował kolejne bogato wyposażone plecaki do szkoły, jakby nadprogramowe. Tym razem dla poszkodowanych przez sierpniową nawałnicę.

- Udało nam się przygotować 60 plecaków, każdy wypełniony po brzegi zeszytami, blokami, kredkami, pisakami, piórnikami i pozostałymi przyborami szkolnymi - mówi Maria Kapuścińska, specjalistka ds. pomocy społecznej w PCK.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Rady Pań przy zarządzie Głównym PCK.

Przez 2 dni czerwonokrzyscy szukali informacji o gminach, które najbardziej ucierpiały. Dzwonili do różnych źródeł, aż ustalili, komu pomogą. - Zaplanowaliśmy, że dary zawieziemy do paru miejscowości w dwóch powiatach. To Polichno, Potulice i Występ w powiecie nakielskim oraz Gostycyn, Kęsowo i Tuchola w powiecie tucholskim.

Karetką z plecakami

Czerwonokrzyscy nie chcieli wynajmować bagażówki, bo to oznaczałoby dodatkowe koszty. Zdecydowali więc, że wyprawki zawiozą własnym transportem. - Nasza grupa ratowników ma do dyspozycji ambulans, więc zapakowała dary do swojej karetki i nią wyruszyła w trasę do obu powiatów - dodaje Kapuścińska. Wczoraj je przekazali. Przed godz. 9 wyruszyli w drogę z Bydgoszczy.

Oddział PCK zawiózł dary do gmin, które ucierpiały przez nawałnicę
Nadesłane przez Elżbietę Marcinkowską z PCK

Część prezentów, gościnnie, ratownicy zostawili w nakielskim ratuszu oraz ośrodku pomocy społecznej w Tucholi. - To dlatego, że działające tam nasze rejonowe koła nie mają miejsca na składowanie darów - wyjaśnia Maria Kapuścińska.

Gminy prawdopodobnie dzisiaj rozdysponują dary wśród najbardziej potrzebujących dzieci. Uczniowie już wiedzą, że dostaną upominki, które przydadzą im się na lekcjach.

Czerwony Krzyż dopiero co przekazał tornistry, a już myśli o następnej akcji. - W najbliższy weekend będziemy zbierać znowu przybory szkolne, z których przyszykujemy wyprawki - zaznaczają w PCK. - W tym celu przeprowadzimy zbiórkę w wybranych marketach na terenie Bydgoszczy. W piątek nasi wolontariusze będą zbierać dary w godzinach 13-18, w sobotę między 9 a 18, w niedzielę od 9 do 15.

Kto chce pomóc w akcji, niech zgłosi się do siedziby przy ul. Warmińskiego 10 w Śródmieściu, tel. 52 322 55 68. - Szykujemy kolejny transport, będą to przede wszystkim kosmetyki, środki higieniczne oraz pieluchy - zapowiadają w organizacji. - I znowu pod uwagę weźmiemy gminy najbardziej poszkodowane przez żywioł.

Nie tylko czerwonokrzyscy włączają się w akcję i wyjeżdżają w teren do potrzebujących. Sośno (powiat sępoleński) to jedna z najbardziej poszkodowanych gmin regionu. W całej gminie zostało zniszczonych około 400 domów mieszkalnych i blisko 800 gospodarstw. Zniszczenia są różne. Wynoszą od 50 do 100 procent.

Już w najbliższą niedzielę, 10 września, na terenie Zespołu Szkół w Sośnie odbędzie się charytatywny festyn rodzinny dla mieszkańców gminy. Organizuje go grupa przyjaciół, których skrzyknął bydgoszczanin, Maciej Łopatto. Impreza rozpocznie się o godz. 14 i potrwa do wieczora. W programie m.in. występy artystów, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Festyn odbędzie się bez względu na pogodę. Jeżeli będzie padać, wtedy zostanie przeniesiony do domu kultury.

Katarzyna Piojda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.