Od wieków tu leczyli

Czytaj dalej
Fot. Rys. Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka

Od wieków tu leczyli

Jolanta Młodecka

Historia włocławskiego lecznictwa sięga średniowiecza. Medycy ordynowali przy kościołach, nieśli ulgę bogatym i biednym mieszkańcom.

Włocławek jako miasto biskupie posiadało w średniowieczu etatowego lekarza medycyny. Do końca XVIII w. było ich już dwudziestu ośmiu. Pierwszym medykiem - ok. 1250 r. - był Mikołaj, prałat w kapitule katedralnej, ceniony przez Kazimierza, księcia Kujaw i Łęczycy. W latach 1491-94 stanowisko to piastował Mikołaj Kwidzyna. Około 1490 r. sporządził, być może przy pomocy młodego Mikołaja Kopernika, zegar słoneczny, istniejący do dziś na ścianie kaplicy przy katedrze włocławskiej.

W średniowieczu przy kościołach i klasztorach zaczęły powstawać przytułki - rodzaj zakładów leczniczych. Pierwszy taki zakład istniał prawdopodobnie przy katedrze i pewnie spłonął wraz z nią 1329 r. Drugi szpital powstał przy kościele św. Witalisa w 1331 r. Doposażony przez biskupa Stanisława Karnkowskiego. Były tu dwie izby, kaplica, łazienka i ogród. Służba szpitalna składała się z pastucha, który poza utrzymaniem dostawa ł rocznie 10 groszy, kucharki z pensją 1 grzywny (48 groszy) oraz służącego. Ubodzy, przebywający w szpitalu, otrzymywali bezpłatne mieszkanie, wyżywienie oraz ubranie. Dochody stanowiły darowizny w naturze, czynsze, zapisy, itp. Poza tym w każdy piątek, sobotę i niedzielę żebrano w mieście pod bramami kamienic na utrzymanie szpitala.

Również przy kościele św. Jana istniał od XIIw. szpital-przytułek. Wiadomo, że utrzymywał się z różnych zapisów. Największym dobroczyńcą tego szpitala był kanonik włocławski Florian Lachowicz.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. szpital powiatowy św. Antoniego, mieszczący się przy ul. Toruńskiej 15 przeszedł na własność Związku Komunalnego i Magistratu miasta Włocławek. W latach 20. ukończono budowę szpitalnej studni, wybudowano wozownię i lodownię. Zakupiono płótno na uszycie bielizny dla chorych oraz nowe narzędzia chirurgiczne. W 1930 r. szpital zakupił pierwszy diagnostyczny aparat rentgenowski. W 1939 r. na 12 etatowych pielęgniarek pracujących w tym szpitalu, siedem było zakonnicami.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.