Od sierpnia w Toruniu wzrosną ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Szymon Spandowski

Od sierpnia w Toruniu wzrosną ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę

Szymon Spandowski

Od sierpnia w Toruniu mają zacząć obowiązywać nowe opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę. Firma EDF, która jest właścicielką elektrociepłowni w Grębocinie oraz sieci ciepłowniczej na terenie Torunia przygotowuje nowy cennik. 26 czerwca rozpoczyna również kolejny etap modernizacji sieci. Wykopy pojawią się m.in. na Mokrem, śródmieściu - w tym na starówce, Bydgoskim Przedmieściu, Osiedlu Tysiąclecia i nowych Wrzosach zwanych JAR-em. Roboty te wiążą się z tymczasowymi przerwami w dostawie ciepłej wody.

Już niebawem wielu mieszkańcom Torunia, na widok rachunków za ciepłą wodę i ogrzewanie może się zrobić gorąco. Firma EDF, która wiosną tego roku uruchomiła zbudowaną w Grębocinie nowoczesną elektrociepłownię gazową, szykuje się do wprowadzenia nowych opłat.

- W nowej taryfie, według naszych założeń, podwyżki powinny być jednocyfrowe - zapewnia rzeczniczka EDF Toruń, Julita Karpińska. - Ceny ciepła w nowej taryfie wynikają ze zmiany technologii wytwarzania i paliwa z węglowego na gazowe wykorzystywanego do produkcji ciepła. Nowa elektrociepłownia gazowa spełnia obecne i przyszłe rygorystyczne normy środowiskowe, co byłoby niemożliwe przy utrzymaniu wytwarzania w oparciu o paliwo węglowe i nie będzie wymagała dodatkowych kosztów i inwestycji środowiskowych.

Nowa taryfa musi jeszcze otrzymać błogosławieństwo Urzędu Regulacji Energetyki, dokąd już trafił stosowny wniosek. Jeżeli stawki zostaną zaakceptowane, zaczną obowiązywać 1 sierpnia 2017 roku.

Do mieszkańców śródmieścia oraz północnego i zachodniego Torunia droższe ciepło popłynie nowym ciepłociągiem. 26 czerwca EDF, która jest właścicielką nie tylko elektrociepłowni, ale również sieci ciepłowniczej, rozpocznie kolejny etap jej modernizacji, co będzie się wiązało z tymczasowymi przerwami w dostawie ciepłej wody. Wykopy pojawią się m.in. w rejonie ulic: Głowackiego, Wiązowej, Podgórnej i Ogrodowej, gdzie mieszkańcy zostali już poinformowani o tym, że od 10 do 21 lipca czekają ich przerwy w dostawie ciepłej wody.

Prace w tym rejonie są synchronizowane z robotami planowanymi przez Miejski Zarząd Dróg na ul. Wiązowej celem uniknięcia dodatkowych niedogodności dla mieszkańców. Modernizacja sieci ciepłowniczej wiązać się będzie z czasową przerwą w dostawie ciepłej wody do budynków znajdujących się w rejonach objętych pracami oraz utrudnieniami związanymi z dojazdem do posesji czy zmianą organizacji ruchu - podkreślają w EDF.

Roboty na Mokrem mają trwać do połowy sierpnia. W tym roku EDF ma również zamiar zmodernizować swoją sieć na Osiedlu Tysiąclecia, Bydgoskim Przedmieściu, w śródmieściu - w tym na starówce, oraz na osiedlu wciąż jeszcze nazywanym JAR-em od jednostki Armii Radzieckiej.

Prace obejmują niemalże wszystkie elementy systemu ciepłowniczego: zarówno sieci ciepłownicze (magistralne i rozdzielne), jak i przyłącza do budynków i węzły cieplne - wylicza Julita Karpińska. - Przepraszamy mieszkańców za te niedogodności. Dokładamy wszelkich starań, aby prace modernizacyjne były wykonane jak najszybciej i były jak najmniej odczuwalne.

Podczas prac modernizacyjnych wymienionych zostanie i wybudowanych łącznie ok. 3,5 km sieci ciepłowniczych oraz zamontowanych zostanie około 90 nowych indywidualnych węzłów cieplnych (ok. 40 szt. - w ramach modernizacji i ok. 50 szt. w wyniku przyłączenia nowych klientów do sieci ciepłowniczej).

Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.