Od poniedziałku tomograf będzie ogólnodostępny [zdjęcie interaktywne]

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Jadwiga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@ppmorska.pl

Od poniedziałku tomograf będzie ogólnodostępny [zdjęcie interaktywne]

Jadwiga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@ppmorska.pl

W powiatowym szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim już od poniedziałku będzie można skorzystać (za opłatą) z tomografu. Ruszyły też badania mobilnym aparatem rtg.

Zgodnie z obietnicą Mariusza Trojanowskiego, prezesa zarządu i dyrektora szpitala powiatowego, od najbliższego poniedziałku będzie można skorzystać z odpłatnych badań tomograficznych. Dotychczas było to niemożliwe, ponieważ na zakup tego specjalistycznego sprzętu placówka otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przepisy zaś mówią, że t tak kupione urządzeni nie mogą być wykorzystywane komercyjnie przez pięć lat od zakupu.

Dotychczas tomograf służył jedynie pacjentom leżącym w szpitalu. Teraz będą mogli z niego skorzystać ci pacjenci, którzy powinni mieć takie badanie wykonane, a chcą uniknąć kolejek na badania bezpłatne. - Mamy konkurencyjne ceny w stosunku do innych placówek, wykonujących takie badania, więc już zapisują się do nas pacjenci, między innymi mieszkańcy Torunia - nie ukrywał kilka tygodni temu Krzysztof Błaszczyk, kierownik koordynujący rtg, tk i usg, gdy informował nas o nowej szpitalnej usłudze. Teraz dodaje, że usługi tomograficzne będą wykonywane codziennie od godz. 8 do 18.

Praktycznie ceny są dwie: za badanie tomografem z kontrastem trzeba będzie zapłacić 380 złotych, bez kontrastu 300 złotych. W cenniku wymienione są badania głowy i jamy brzusznej z kontrastem oraz badania kręgosłupa, zatok i miednicy bez kontrastu.


Co to jest tomografia komputerowa?

Na badanie tomografem trzeba się zarejestrować. Można zrobić to telefonicznie pod nr 54 282 80 35.

Z tego, że szpitalny tomograf komputerowy będzie służył nie tylko pacjentom szpitala zadowolony jest dyrektor Trojanowski. Sprzęt będzie zarabiał, choćby na niezbędne serwisowanie. Przede wszystkim zaś będzie dostępny dla potrzebujących specjalistycznych, badań. Skończą się dyskusje, dlaczego nie można skorzystać z tomografu za opłatą, jeśli komuś na tym bardzo zależy, a nie jest pacjentem szpitala.

W szpitalu ruszyły już też badania nowoczesnym mobilnym aparatem rentgenowskim, którym można podjechać do łóżka pacjenta i z którego placówka jest bardzo dumna, bo to cyfrowy sprzęt najnowszej generacji. Pisaliśmy o tym zakupie w styczniu, ale wówczas w szpitalu czekano na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Kilka dni temu taka decyzja, pozwalająca uruchomić i stosować to urządzenie dotarła do szpitala.

Z nowoczesnego urządzenia bardzo zadowolony jest kierownik Błaszczyk. - To bardzo potrzebny sprzęt. Badamy pacjentów, których przewożenie jest niemożliwe lub niewskazane. W ciągu dziesięciu sekund mamy obraz na monitorze - tłumaczy.

Jadwiga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@ppmorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.