Jolanta Zielazna

Od października będzie run na emerytury. Mówimy to doradcom

Od października będzie run na emerytury. Mówimy to doradcom Fot. Freeimages.com
Jolanta Zielazna

Po miesiącu pracy doradców emerytalnych ZUS z ich usług w naszym regionie skorzystało ponad 11 tysięcy. W kraju - 210 tys. osób. To dwie trzecie tych, którzy od października mogą przejść na emeryturę.

Większość z osób, które w lipcu spotkały się z doradcami emerytalnymi ZUS deklaruje, że skorzysta z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę od października.

11 tys. klientów u doradców w regionie

W województwie kujawsko-pomorskim do doradców emerytalnych przyszło w lipcu 11 335 osób (6117 w oddziale bydgoskim, a 5218 w toruńskim). Pracownicy ZUS wykonali dla nich ponad 5900 symulacji wysokości emerytury. Symulacje wykonywane są na 1 października dla osób, które rozważają decyzję o skorzystaniu z obniżonego wieku emerytalnego. Dla pond 2600 zainteresowanych wykonano prognozy, czyli wysokość świadczenia w późniejszych latach.

- Około 70 proc. osób stanowczo stwierdza, że przejdzie na emeryturę w październiku - mówi Anna Matyszewska, doradca emerytalny w oddziale ZUS przy ul. Marii Konopnickiej w Bydgoszczy. - W większości są pozytywnie zaskoczeni, bo kalkulator wyliczył im świadczenie korzystniejsze, niż się spodziewali. Informacja, że za rok ich świadczenie może być 8-10 proc. wyższe, nie przekonuje ich.

Od października będzie run na emerytury. Mówimy to doradcom
Jolanta Zielazna Anna Matyszewska jest jednym z 25 doradców emerytalnych ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. Są oni we wszystkich inspektoratach ZUS prócz biur terenowych w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie

Kalkulator, z którego korzystają doradcy, uwzględnia wszystkie dane, które aktualnie zapisane są na koncie ubezpieczonego. Nie ma na nim składek, które dopiero będą zapłacone i ewentualnych przeliczeń wysokości kapitału początkowego, jeśli to danej osoby dotyczy.

Wyliczenia są więc bliskie temu, co rzeczywiście klient może otrzymać.

Anna Matyszewska podaje przykład wyliczeń emerytury dla osoby, która ukończyła już 60 lat. Jeśli na emeryturę przejdzie w styczniu 2018 r., świadczenie będzie wynosiło 3 330 zł brutto. Gdyby przepracowała cały 2018 r i odeszła dopiero w grudniu, emerytura wzrosłaby do 3660 zł.

Pytania o emeryturę

O co klienci najczęściej pytają doradców?
Anna Matyszewska wylicza:

Część osób ciągle jeszcze nie wie, że wystarczy ukończyć wiek emerytalny, nie jest natomiast wymagany minimalny staż. Minimalny staż ma jednak wpływ na wysokość świadczenia. Jeśli tego minimalnego wymaganego stażu nie ma, a z wyliczeń wychodzi świadczenie niższe od najniższej emerytury - nie jest ono do tej kwoty podwyższane.

Warto pamiętać, że ZUS ma na wydanie decyzji 30 dni, ale od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności mającej wpływ na przyznanie emerytury. Jeśli tą okolicznością jest tylko data wejścia w życie nowych przepisów, czyli 1 października, to 30 dni liczy się od 1 października.

Osoby, które są na rencie, świadczeniu przedemerytalnym, wcześniejszej emeryturze, ukończyły (lub w tym roku ukończą) 60/65 lat, a nie osiągnęły podwyższonego wieku mogą same złożyć wniosek o emeryturę. Nie ma jednak wówczas gwarancji, że przyznana emerytura nie będzie niższa niż pobierana renta. Taka gwarancja jest dopiero, gdy ZUS przyznaje emeryturę z urzędu, a to staje się po osiągnięciu podwyższonego wieku. Przepis ten obowiązuje także po 1 października.

Ale jest na to sposób. Jeśli złożymy wniosek o emeryturę i okaże się ona niższa niż renta, to przed uprawomocnieniem się decyzji należy wniosek wycofać. ZUS wróci wówczas do wypłaty renty.

Zadowoleni z doradców emerytalnych

Najwięcej osób przychodzi do doradców w poniedziałki, kiedy placówki ZUS czynne są dłużej, do godz. 18.

Do 28 lipca włącznie do doradców emerytalnych w całym kraju przyszło 210,5 tys. klientów. To około dwie trzecie z prognozowanej na ostatni kwartał liczby emerytów, ZUS szacuje ją na ponad 330 tys.

Doradcy przeprowadzili 93,5 tys. symulacji (wysokość emerytury na 1 października) oraz prawie 52 tys. prognoz.

W oddziałach ZUS w regionie pomoc doradców oceniana jest pozytywnie. Są tylko pojedyncze przypadki osób niezadowolonych.
W toruńskim oddziale ZUS ankiety wypełniło 1451 klientów, z których ponad 1100 wiek emerytalny już osiągnęło lub ukończy w tym roku. 724 osoby zadeklarowały, że zamierzają przejść na emeryturę, jak tylko osiągną wiek. 261 zadeklarowało, że odłoży decyzję.

W oddziale bydgoskim wypełniono mniej ankiet, 446. 238 osób zamierza przejść na emeryturę w obniżonym wieku.

Pod rozwagę przyszłym emerytom

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.