Od czwartku znikną opłaty za roaming!

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Małgorzata Stempinska

Od czwartku znikną opłaty za roaming!

Małgorzata Stempinska

15 czerwca br. opłaty roamingowe, czyli za połączenia, wiadomości i transmisję danych na obszarze Unii oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu, zostaną zlikwidowane.

Tego dnia bowiem zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzające zasadę, zgodnie z którą klienci powinni skorzystać z usług na warunkach krajowych według zasady „roam like at home” („płać jak w domu” - dop. red.). Zatem koniec ze słonymi rachunkami po powrocie z zagranicznych wakacji!

Trzej główni operatorzy: Orange, T-Mobile i Play już zapowiedzieli, że będą się stosować do unijnego rozporządzenia i zmienili swoje cenniki. Czwarty operator, czyli Plus, zapowiada, że zrobi to do 15 czerwca.

W Unii rozmowy i SMS-y tanie jak u nas

Koniec ze słonymi rachunkami po powrocie z zagranicy! Od jutra znikają opłaty roamingowe. Nowe cenniki, zgodne z unijną dyrektywą, opublikowały już Orange, T-Mobile i Play.

15 czerwca br. opłaty roamingowe, czyli za połączenia, wiadomości i transmisję danych na obszarze Unii oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu, zostaną zlikwidowane. Tego dnia bowiem zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzające zasadę, zgodnie z którą klienci powinni skorzystać z usług na warunkach krajowych według zasady „roam like at home” [„płać jak w domu - dop. red.].

Orange jako pierwsze zmieniło swoje cenniki

Do połowy maja br., czyli na miesiąc przed wejściem w życie wspomnianych przepisów, operatorzy mieli przedstawić nowe cenniki. Okazało się, że tylko Orange postąpiło tak, jak nakazuje Wspólnota. - Nasza oferta roamingowa odzwierciedla intencję regulatorów. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu klienci będą mogli jeszcze swobodniej korzystać z naszych usług w podróżach służbowych czy podczas wakacji - mówi Jean-Fran Fallacher, prezes Orange Polska. Dotyczy to zarówno klientów abonamentowych, jak również tych, którzy mają telefon na kartę. Najbardziej skorzystają ci, którzy mają nielimitowane usługi. Nic nie dopłacą do rachunku za korzystanie z telefonu za granicą. Jeśli w abonamencie mają pulę na rozmowy czy SMS-y, to mogą ją wykorzystać także na wakacjach w Europie. Natomiast klienci Orange, którzy nie mają pakietów, zapłacą według stawek krajowych.

W T-Mobile i Play też koniec z roamingiem

Pozostali trzej operatorzy, czyli T-Mobile, Plus i Play, wprowadzili do swoich cenników opłaty za połączenia, SMS-y i transmisję danych w roamingu. Nie spodobało się to prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który jest regulatorem rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

W swoim stanowisku napisał, że „Wszyscy operatorzy powinni dostosować swoje oferty roamingowe do obowiązujących przepisów prawa, mówiących o przełożeniu ofert krajowych na połączenia na terenie państw Unii, z uwzględnieniem darmowych limitów minutowych, SMS i MMS oraz usług nielimitowanych przyznanych w kraju, podczas podróży zagranicznych na obszarze UE”. Oznaczało to, że trzej operatorzy muszą zmienić swoje cenniki.

7 czerwca br. nowy cennik opublikowało T-Mobile. Zgodnie z nim, od 15 czerwca br. wszyscy klienci T-Mobile, Heyah oraz tuBiedronka skorzystają z roa-mingu w UE zgodnie z zasadą „roam like at home”. - Na wakacjach czy w podróży służbowej rozmowy, SMS-y, MMS-y oraz internet będą rozliczane także z pakietów krajowych. Użytkownicy nielimitowanych pakietów rozmów, SMS-ów i MMS-ów będą mogli z nich korzystać też w roamingu w UE.

Wczoraj do unijnych przepisów zastosowało się Play. Wszyscy jego klienci, którzy w ramach umowy mają pakiety minut, SMS, MMS, a także klienci ofert na kartę, którzy zakupili takie pakiety - mogą korzystać z nich w Unii Europejskiej na takich samych warunkach jak w kraju. Także wszystkie połączenia, jak i wiadomości przychodzące są bezpłatne we wszystkich ofertach.

A ostatni z głównych operatorów, czyli Plus? - Do 15 czerwca przedstawimy nowe zasady roamingu na terenie Unii - mówi Arkadiusz Majewski, starszy specjalista z Działu Komunikacji Korporacyjnej w Plusie.

ROAMING UE 2017: ORANGE
ORANGE jako jedyna sieć oferuje roaming w ramach abonamentu bez dodatkowych opłat, dla abonentów, którzy obecnie korzystają z oferty nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci. Nielimitowane rozmowy ze wszystkimi sieciami stacjonarnymi i komórkowymi w UE. Nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci komórkowych w UE. Internet w UE - 0,04 zł/1 MB.

ROAMING UE 2017: T-MOBILE
W przypadku pakietów danych w roamingu w UE, główną zasadą jest, że im wyższy abonament czy opłata za usługi telekomunikacyjne zawierające pakiet danych, tym większy jest pakiet danych, z którego można skorzystać w roamingu bez dopłaty.

ROAMING UE 2017: PLUS
za minutę wychodzącą w LTE - 0,29 zł (do 0,49 zł w taryfie "Do usług")
za minutę połączenia przychodzącego w LTE - 0,05 zł (darmowy limit - 300 minut rocznie)
sms - 0,20 zł
mms - 0,40 zł
transfer danych - 0,19 zl/1MB

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.