Od 2017 roku płaca minimalna wyniesie 2 tys. zł brutto [wykres]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Małgorzata Stempinska

Od 2017 roku płaca minimalna wyniesie 2 tys. zł brutto [wykres]

Małgorzata Stempinska

Wzrost wynagrodzenia minimalnego oznacza m.in. wyższy dodatek za pracę w nocy, czy odprawę dla zwalnianych grupowo.

To już pewne: od nowego roku najniższa krajowa wzrośnie o 150 zł brutto i wyniesie 2 tys. zł brutto. Premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie w tej sprawie.

Tak więc od stycznia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy do ręki pracownika zatrudnionego za najniższą krajową trafi ok. 1459 zł. - Dzięki podwyżce płacy minimalnej zmniejszy się różnica między wynagrodzeniem średnim a minimalnym. Dobra sytuacja na rynku pracy powinna przekładać się także na wzrost wynagrodzeń -komentuje Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społeczne.

Na podwyżce płacy minimalnej skorzysta 1,3 mln Polaków.

Dłużnikom zostanie więcej

Wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą również podwyżkę innych świadczeń.

Tak więc od 2017 roku wyższa będzie odprawa dla zwalnianych grupowo. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wyniesie więc 30 tys. zł brutto (w 2016 roku jest to kwota 27 750 zł brutto).


Jak rosła płaca minimalna?
Create line charts

Wzrośnie też dodatek za pracę w nocy. Jak zapisano w art. 151 kodeksu pracy, każdemu pracującemu w porze nocnej, czyli między godz. 22 a 7, należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej.

Od wysokości minimalnego wynagrodzenia nie może być niższe wynagrodzenie za czas przestoju w firmie oraz odszkodowania dla ofiar mobbingu i dyskryminacji w pracy. Sąd nie może przyznać odszkodowania niższego od pensji minimalnej, wynoszącej w 2017 roku 2 tys. zł brutto zł. Górna wysokość rekompensaty nie jest określona.

Na podwyżce ustawowego minimum skorzystają też dłużnicy, którym wypłatę zajął komornik. A wszystko dlatego, że zgodnie z prawem, po potrąceniach pracownik musi dostać co najmniej minimalną pensję brutto. W przypadku kar za wykroczenia służbowe na konto pracownika musi trafić przynajmniej 90 procent najniższej płacy brutto, a przy potrąceniach zaliczek firmowych - co najmniej 75 proc. brutto.

Będzie minimalna stawka za godzinę pracy

Zmian w wynagradzaniu mogą się wkrótce spodziewać również osoby zatrudnione na tzw. śmieciówkach. Mowa tutaj przede wszystkim o umowach zlecenie. W ich przypadku zostanie wprowadzona minimalna stawka za godzinę pracy.

Ponieważ płaca minimalna wzrośnie do 2 tys. zł brutto, więc od nowego roku minimalna stawka godzinowa wyniesie 13 zł brutto.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.