Obywatelski Parlament Seniorów może w tym roku już nie przemówić

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Jakub Oworuszko

Obywatelski Parlament Seniorów może w tym roku już nie przemówić

Jakub Oworuszko

1 października w Sejmie ma się odbyć II Obywatelski Parlament Seniorów. Zastrzeżenia do tego wydarzenia mają jednak niektórzy posłowie.

Poseł Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, wycofała patronat komisji nad II Obywatelskim Parlamentem Seniorów, który ma się odbyć 1 października w Sejmie - poinformowała „Rzeczpospolita”.

Według byłej poseł Kukiz’15, która została wydalona z klubu po „głosowaniu na dwie ręce”, sposób wyboru delegatów do OPS jest niedemokratyczny. - Wyboru 460 delegatów dokonuje tylko przewodnicząca OPS Krystyna Lewkowicz wraz z kilkoma osobami - mówiła posłanka. - Seniorów powinny wskazywać wydziały spraw społecznych przy urzędach wojewódzkich - ocenia. Zwiercan w rozmowie z AIP przyznała, że nie wie, czy zjazd seniorów w ogóle się w tym roku odbędzie.

Pomysł wyboru delegatów przez urzędników zdecydowanie negatywnie ocenia Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. - To zły pomysł, ponieważ parlament ma być z założenia obywatelski. Organy państwowe mogą pomóc logistycznie, ale na pewno nie przy wyborze przedstawicieli - komentuje Borczyk. Według niej spotkanie seniorów w Sejmie jest ukoronowaniem obywatelskich działań na rzecz seniorów, które są prowadzone w całym kraju od lat.

- Z rozmów z organizatorami wynika, że toczy się wewnętrzny spór wśród środowisk, które działają na rzecz seniorów, o to, kto powinien reprezentować je w OPS - mówi Sławomir Zawiślak z Prawa i Sprawiedliwości.

- Sama formuła wyboru jest niedopracowana, delegaci powinni być wybierani w sposób demokratyczny - przekonuje poseł.

1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rekomendowano, by w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej powstał Parlament Seniorów. Miałoby być to krajowe forum osób starszych i reprezentacja seniorów, która mogłaby wpływać na politykę państwa wobec osób starszych.


"Siła wieku człowieku". Ulicami Warszawy przeszła parada seniorów (źródło: TVN24/x-news)

Autor: Jakub Oworuszko

Jakub Oworuszko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.