(AO, LERN)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Obywatelska kasa nie nęci

W ramach ostatniego budżetu obywatelskiego w Grudziądzu zbudowano plac zabaw i boisko dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5. Jak z tej inwestycji cieszą Fot. Łukasz Ernestowicz W ramach ostatniego budżetu obywatelskiego w Grudziądzu zbudowano plac zabaw i boisko dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5. Jak z tej inwestycji cieszą się dzieci - widać na zdjęciu.
(AO, LERN)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Torunianie złożyli na razie kilkanaście wniosków. Ale mają jeszcze czas do końca miesiąca. W Grudziądzu pomysły można składać tylko do jutra. Do wczoraj wpłynęło... 15 projektów.

W pierwszych dziesięciu dniach trwania naboru do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2017 mieszkańcy złożyli kilkanaście wniosków. Do poziomu 170 projektów poddawanych weryfikacji w ubiegłym roku (pod głosowanie zakwalifikowano 119) brakuje zatem sporo. Czy należy się obawiać, że podczas głosowania nie będzie w czym wybierać?

- Mieszkańcy dowiadują się o naborze na tydzień przed jego rozpoczęciem - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor wydziału komunikacji społecznej toruńskiego ratusza. - Dopiero wówczas większość z nich zaczyna się interesować i przygotowywać projekty. Z tego powodu najwięcej wniosków spływa do nas zwykle dopiero pod koniec wyznaczonego terminu.

Termin składania wniosków do budżetu obywatelskiego na 2017 roku upływa 31 marca. Mieszkańcy mają do rozdysponowania 7,03 mln zł.

Pierwsze pomysły dotyczą m.in. oświetlenia drogi, budowy parkingu, rewitalizacji boiska oraz przygotowania terenu rekreacyjnego.

Są też mniej popularne projekty, tzw. miękkie, dotyczące organizacji zajęć dla dzieci lub akcji proekologicznej. Urzędnicy na razie nie analizują wniosków. Ich weryfikacja będzie prowadzona w kwietniu i w maju. Wszystko wskazuje jednak na to, że wnioskodawcy podchodzą do swoich pomysłów bardzo sumiennie.

- Odbieramy sporo telefonów od osób, które pytają o szczegóły związane z projektami - mówi dyrektor Piotrowicz. - Padają pytania, czy podobne pomysły były już zgłaszane, jaką popularnością się cieszyły.

Jeszcze tylko do jutra można składać projekty do tegorocznego budżetu obywatelskiego w Grudziądzu. Inicjatywa cieszy się o wiele mniejszą popularnością niż w ubiegłym roku. Wtedy mieszkańcy zgłosili 83 projekty. Do wczoraj w ratuszu złożono tylko 15 projektów.

- Grudziądzanie widocznie przewidują, że ich projekty nie mają szans w starciu z pomysłami wspieranymi przez szkoły - ocenia dr Sławomir Dębski, który wczoraj podczas konferencji w biurze parlamentarnym PiS mówił o kryzysie obywatelskości w Grudziądzu.

Rzeczywiście większość projektów, które zostały wybrane do realizacji w ub. r. została zgłoszona przez szkoły.

Mieszkańców Grudziądza do idei budżetu obywatelskiego mogło też zniechęcić fałszowanie głosów oddawanych w internecie podczas wyborów w ubiegłym roku. Sprawą zajmowały się organy ścigania, ale zakończyła się ona postanowieniem o odmowie wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.

Jak składać wnioski?

Toruń

Grudziądz

Autorzy: (AO, LERN)

(AO, LERN)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.