Obywatele wyręczają policję

Czytaj dalej
Fot. facebook.com/zbigniewstonoga
Maciej Czerniak

Obywatele wyręczają policję

Maciej Czerniak

32-latkowi, którego w Bydgoszczy pomógł ująć biznesmen Zbigniew Stonoga, grożą 2 lata więzienia

Dzisiaj prokurator ma zdecydować o losie bydgoszczanina, którego zatrzymano w piątek wieczorem. Został ujęty na gorącym uczynku podczas próby spotkania z zapoznaną w internecie 13-latką.

- Dopiero dostaliśmy dokumentację sprawy od policji - mówi prok. Dariusz Bebyn, szef Prokuratury Rejonowej w Bydgoszczy. - Mężczyźnie przedstawiono już zarzuty. Sprawa jest jednak na początkowym etapie.

Policjanci z komisariatu Śródmieście podejrzewają, że 32-latek miał niecne zamiary wobec zapoznanej w sieci nastolatki. - Jeszcze w sobotę zabezpieczono nośniki danych. Trwa sprawdzanie, czy nie ma tam treści pornograficznych z udziałem dzieci - mówi podkom. Przemysław Słomski, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Usłyszał zarzut z art. 200a.2 kodeksu karnego (uwodzenie małoletniego). Grozi mu kara do dwóch lat więzienia.

Zatrzymanie było efektem prowokacji zorganizowanej przez biznesmena i kontrowersyjnego byłego polityka Zbigniewa Stonogę. Pomagała mu para bydgoszczan - Klaudia i Krzysztof, którzy wzięli udział w prowokacji. 32-latek został zatrzymany w trybie tzw. obywatelskiego ujęcia. Co to oznacza?

- Według kodeksu postępowania karnego każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości - wyjaśnia podkom. Przemysław Słomski.

Warunkiem jest konieczność bezzwłocznego przekazania ujętej osoby policji. - To ważne, by nie zaszło podejrzenie bezprawnego pozbawienia wolności tego, kto został ujęty - dodaje policjant.

Ostatnia duża akcja policji wymierzona w pedofilów, których polem działania był internet, miała miejsce w czerwcu tego roku. W różnych miejscach kraju zatrzymano wtedy sześć osób, które w sieci rozpowszechniały pedofilskie zdjęcia i nagrania oraz próbowały umawiać się na spotkania z dziećmi i nastolatkami. Zatrzymania były efektem mrówczej pracy operacyjnej policji. Czy zatem „obywatelskie ujęcia” takie, jak ostatnio w Bydgoszczy, nie komplikują działań mundurowych?

- Może się oczywiście zdarzyć, że ktoś, kto na własną rękę przygotowuje podobne prowokacje, po prostu nie wie, iż policja już zajmuje się sprawą - potwierdza jeden ze śledczych z bydgoskiej KWP. - Obywatelskie ujęcia zdarzają się często. Dokładnej statystyki nie ma, ale najczęściej dotyczą one u nas pijanych kierowców.

W komendzie wojewódzkiej policji działa specjalny zespół specjalistów, którzy zajmują się tylko tropieniem przestępców w sieci. - Każda osoba korzystająca z sieci, czy logująca się na konkretnych portalach zostawia w tej wirtualnej przestrzeni ślad. Internet nie jest anonimowy. Potrafimy namierzyć każdego, kto w sieci dokonuje przestępstw - mówi jeden z policjantów działających w zespole ds. zwalczania cyberprzestępczości.

Obok internetowych oszustw, wiele przestępstw dotyczy rozpowszechniania treści pedofilskich. Na powstałej w 2013 roku stronie Dyzurnet.pl internauci sami informują o powstawaniu nowych stron pedofilskich. Marta Różycka, z Dyzurnet.pl działającego przy NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej): - Co miesiąc internauci informują portal o 579 stronach i forach internetowych, co do których mają podejrzenia, że mogą mieć one zabarwienie pedofilskie.

Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.