Obrońcy praw człowieka: Trybunał Konstytucyjny już stracił zaufanie

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Maciej Czerniak

Obrońcy praw człowieka: Trybunał Konstytucyjny już stracił zaufanie

Maciej Czerniak

TK wydał w 2017 roku tylko 36 wyroków, prezesura Julii Przyłębskiej jest niejasna, a media nie mogą swobodnie śledzić prac trybunału. To wnioski Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W ubiegłym roku zapadło w Trybunale Konstytucyjnym najmniej orzeczeń od dwudziestu lat. Tak wynika z najnowszego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka poświęconego pracom TK w 2017 roku, a zatytułowanego „Pracuje tak, jak powinien?”.

Kryzys autorytetu

Dla porównania, w całym ubiegłym roku sędziowie trybunału stojącego na straży konstytucji wydali 36 wyroków i 53 postanowienia.

Nawet 2016 rok - czytamy w raporcie HFPC - charakteryzujący się przerwami w pracy Trybunału, związanymi z wyborem nadliczbowych sędziów oraz ciągłą zmianą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, cechował się „lepszą efektywnością pracy Trybunału.

Więcej o sprawie w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Maciej Czerniak

W Gazecie Pomorskiej zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Podejmuję sprawy z kręgu dziennikarstwa śledczego, najczęściej dotyczące tego, co dzieje się na styku władz publicznych z sektorem prywatnym. Z wykształcenia jestem polonistą, a tym, co w mojej pracy najbardziej mnie pociąga i codziennie zadziwia, jest fakt, że najciekawsze historie zawsze pisze życie. Bywają bardziej niezwykłe od scenariuszy filmów. Nie tylko sensacyjnych. Nie zamykam się jednak w tematyce prawno-kryminalnej. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z przemianami społecznymi - od polityki przez prawo do nowych technologii.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.