O. Rydzyk dostanie 700 tysięcy od MSZ [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Maciej Czerniak

O. Rydzyk dostanie 700 tysięcy od MSZ [wideo]

Maciej Czerniak

Szkoła o. Rydzyka poprowadzi ośrodek debaty międzynarodowej.

Pieniądze mają trafić na konto Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w latach 2016-2018. To skutek wygranej w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na promocję polskiej polityki zagranicznej.

Szkoła Rydzyka chce dbać o wizerunek Polski

Toruńska uczelnia przez trzy lata będzie prowadziła Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Na ten właśnie cel resort przyznał WSKSiM ponad 700 tys. zł dotacji. Idea RODM powstała jeszcze w 2012 roku, kiedy to MSZ wystąpiło z inicjatywą utworzenia takich obywatelskich inicjatyw w całej Polsce. Na co konkretnie pójdzie dotacja przyznana szkole Tadeusza Rydzyka?

- Zostanie przeznaczona na inicjatywy informacyjne i edukacyjne, między innymi na organizację debat i konferencji, współpracę z mediami, działania informacyjno-edukacyjne o charakterze warsztatowo-wykładowym - wylicza Kamil Kobyliński z WSKSiM. - Mają one na celu podniesienie wiedzy i kompetencji z tematyki związanej z priorytetami polskiej polityki zagranicznej.


"Przejaw dyskryminacji" czy "spłacanie rachunków politycznych"? Spór o pieniądze dla uczelni o. Rydzyka

Na stronie internetowej uczelni próżno jednak szukać konkretnych informacji o przeznaczeniu przyznanych pieniędzy. „(...) w 2016 roku w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej przy WSKSiM w Toruniu zostaną podjęte tematy zgodne z bieżącymi priorytetami polskiej polityki zagranicznej, m.in. dotyczące polskiego wkładu w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Europy, wkładu polskich uczonych, odkrywców, inżynierów w osiągnięcia cywilizacji zachodniej i rozwój technologiczny świata, wkładu Polaków w ratowanie Żydów w okresie niemieckiej okupacji Polski w II wojnie światowej, budowania wizerunku Polski za granicą” - czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie wyższej szkoły.

Dotacja zostanie przeznaczona na budowanie wizerunku Polski za granicą

Pieniądze dla stróżów wyborów

Oprócz WSKSiM - jak informuje „Rzeczpospolita” - pieniądze od resortu spraw zagranicznych otrzymają również stowarzyszenia Solidarni 2010 i Ruch Kontroli Wyborów (RKW). Ta ostatnia z wymienionych instytucji dostanie prawie 1,4 mln zł.

Czym zajmuje się RKW? Ruch powstał po wyborach 2014 roku, które wielu zwolenników Prawa i Sprawiedliwości do dzisiaj określa jako sfałszowane. RKW stawia sobie za cel pilnowanie porządku wyborczego. Teraz do jego zadań należeć będzie również prowadzenie RODM.

- Do naszych zadań należy dokonanie zmiany systemu kleptokracji i fasadowej demokracji. System ten, dopóki będzie istniał, będzie więził Polskę i ograniczał jej suwerenność - mówi Jerzy Targalski, prezes RKW. - Bo niemożliwa jest kleptokracja i fasadowa demokracja bez poparcia sił zewnętrznych. Zmiana tego systemu jest konieczna do zbudowania niepodległego państwa, które nie będzie pod protektoratem Niemiec i Rosji.

Będzie nowa droga do kościoła

To nie pierwszy raz - od kiedy u władzy jest PiS - gdy Tadeuszowi Rydzykowi przyznawane są potężne pieniądze. Warto przypomnieć wyrok, który zapadł w lutym w Warszawie. Sąd zaakceptował wtedy porozumienie między fundacją Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Fundacji przyznano wtedy 26 mln zł.


Jest ugoda. 26 milionów złotych odszkodowania dla fundacji o. Rydzyka

Sprawa zaczęła się w 2007 roku. Wtedy to fundacja o. Rydzyka otrzymała od NFOŚiGW dofinansowanie w wysokości 27 mln zł. Pieniądze miały zostać przeznaczone na badania nad możliwościami pozyskiwania wód geotermalnych w okolicy Torunia. W 2008 roku nowy zarząd NFOŚiGW cofnął wydane wcześniej pozwolenie.

- Sąd stwierdził, że NFOŚiGW wypowiedział nam umowę niezgodnie z prawem, niezgodnie z zasadami współżycia społecznego - komentowała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

A pod koniec czerwca Tadeusz Rydzyk zdołał nakłonić władze Torunia, aby doprowadziły do remontu drogi, która wiedzie do Wyższej Szkoły Medialnej. Koszt inwestycji wynieść ma 1,7 mln zł i został uwzględniony w tegorocznym budżecie. Remont już trwa. Nowa droga będzie też prowadzić do powstałego niedawno kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. - Droga Starotoruńska jest drogą gminną służącą mieszkańcom, a także turystom - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych, podejmuję tematy z kręgu dziennikarstwa śledczego. Piszę tez na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.