O rewitalizację pyta też poseł Olszewski

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Anna Stasiewicz

O rewitalizację pyta też poseł Olszewski

Anna Stasiewicz

To kolejna interwencja w sprawie odrzuconego przez ministerstwo rozwoju wniosku w konkursie „Modelowa rewitalizacja Miast”.

Tym razem interweniuje Paweł Olszewski, bydgoski poseł Platformy Obywatelskiej.

Jak już pisaliśmy, bydgoski projekt zajął 21 miejsce, gdy tymczasem pieniądze otrzymały wnioski do miejsca...20.

Z prośbą o uwzględnienie bydgoskiego projektu zwrócił się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, Piotr Król, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Również Rafał Bruski wystąpił do Ministerstwa Rozwoju z wnioskiem o rozszerzenie listy zwycięskich projektów w konkursie „Modelowa Rewitalizacja Miast”. Prezydent wystąpił o przekazanie karty oceny projektu oraz zwrócił się również o rozszerzenie listy zwycięskich projektów.

Poseł Olszewski w swojej interpelacji napisał m.in. o tym, że „Ministerstwo przeznaczyło na ten cel 70 mln zł. Spośród 57 wniosków ostatecznie wybrano 20 projektów. Łączna wartość przyznanych dotacji to blisko 43,7 mln zł.”

Polityk zwraca też uwagę, że bydgoski projekt przeszedł do drugiego etapu, ale zajął 21 lokatę i otrzymał 476 pkt, czyli zaledwie o 4 mniej niż projekt z miejsca 20, a więc premiowanego dofinansowaniem.

- Miasto nie otrzymało uzasadnienia oceny, ani wyjaśnienia, dlaczego przyznano zaledwie 60 procent planowanych środków z planowanej puli - zwraca uwagę poseł PO. - Konkurs nie przewiduje procedury odwoławczej. Dlaczego nie wykorzystano pełnej puli planowanych środków w ramach konkursu? - pyta ministra Mateusza Morawieckiego.

Jak podkreślają urzędnicy z bydgoskiego ratusza, konkurs organizowany przez ministerstwo, to tylko jedno ze źródeł finansowania rewitalizacji Starego Fordonu. Kluczowe zadania związane m.in. z przebudową infrastruktury oparte będą o środki ZIT.

W konkursie wystartowaliśmy z projektem „Bydgoszcz - rzeka możliwości”. Zakłada on opracowanie programu rewitalizacji Bydgoszczy z wykorzystaniem potencjału społeczno-gospodarczego terenów nadrzecznych. Wstępnie założono, że będzie to Stary Fordon i Śródmieście. Bydgoszcz wnioskowała o 3,8 mln zł dotacji.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.