O pamięci, uchodźcach i życiu

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Grzegorz Skowron, (PD)

O pamięci, uchodźcach i życiu

Grzegorz Skowron, (PD)

Istne szaleństwo – tak najłatwiej można opisać atmosferę, która towarzyszyła w środę, 27 lipca, przejazdowi papieża Franciszka przez krakowskie ulice.

Dokładnie o godz. 15.50 na lotnisku w Balicach wylądował samolot, którym papież Franciszek przyleciał na Światowe Dni Młodzieży. Powitał go prezydent Andrzej Duda z małżonką. Na lotnisku nie było żadnych przemówień, kilka zdań papież wymienił z parą prezydencką.

Franciszek wsiadł do skromnego volkswagena golfa, przejechał wzdłuż szpaleru witających go ludzi na lotnisku i w asyście innych samochodów ruszył do Krakowa. Przejazdowi papieża Franciszka przez krakowskie ulice towarzyszyła niesamowita atmosfera. Tysiące młodych pielgrzymów i mieszkańców Krakowa krzyczały, zwracając tym na siebie uwagę pozdrawiającego ich Ojca Świętego. Jednak na ponad godzinę przed pojawieniem się papieża ul. Zwierzyniecka i Kościuszki były praktycznie opustoszałe. A dogodne miejsca zajmowali głównie pielgrzymi z zagranicy.

Najwięcej pielgrzymów zebrało się w okolicach kościoła Najświętszego Salwatora. To właśnie tam papież przesiadł się z volkswagena golfa do odkrytego papamobile. O atmosferę pikniku zadbali młodzi pielgrzymi z Gwatemali, Wenezueli i Francji. – Mam nadzieję, że Franciszek nas pobłogosławi, a może nawet uda się z nim zrobić selfie – śmiała się Isabelle, która koczowała przy bramkach na Salwatorze trzy godziny.

Oficjalne powitanie papieża Franciszka na Wawelu trwało pół godziny. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz Polski, korpusu dyplomatycznego, samorządu i szkół wyższych. – To dla Polaków niezwykłe, że to wielkie wydarzanie odbywa się w mieście świętego Jana Pawła II – w Krakowie, który był miastem polskich królów, na Wawelu, gdzie tylu polskich bohaterów i wielkich przywódców znalazło miejsce swojego wiecznego spoczynku – mówił prezydent Andrzej Duda. I przypomniał słynne słowa wypowiedziane przez papieża Polaka: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. – Patrząc na dzisiejszy świat, wydaje się, że trzeba wołać tak samo jak kiedyś, ale żeby Duch Święty odnowił oblicze, ale całej Ziemi, która tak bardzo potrzebuje dziś pokoju – podkreślał prezydent.

Do św. Jana Pawła II nawiązywał także papież Franciszek. – Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany święty Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży – zaczął papież.

– Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego papieża Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości. Świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości, jest niezbędna dla zorganizowania wspólnoty narodowej na podstawie jej dziedzictwa humanistycznego, społecznego, politycznego, ekonomicznego i religijnego – mówił Franciszek.

Papież chwalił naród polski za rozwijanie dobrej pamięci, dzięki której 50 lat temu doszło do wzajemnego przebaczenia episkopatów polskiego i niemieckiego. Stwierdził, że Polska powinna zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski i ułatwić powrót osobom, które chcą wrócić. Ale też podkreślał, że potrzebna jest „gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu”.

Na koniec swojego przemówienia Franciszek przypomniał, że życie musi być chronione od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Autor: Grzegorz Skowron, (PD)

Grzegorz Skowron, (PD)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.