O inwestycjach drogowych i chudych finansach na nie

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczuk

O inwestycjach drogowych i chudych finansach na nie

Janina Waszczuk

Co przyniosła nam wiosna 2015 w powiecie tucholskim? Jakie były plany remontowe dróg i czym wykazali się samorządowcy? A co z obwodnicą?

Z wiosną budzą się nadzieje i znowu na tapecie temat obwodnicy i zapowiedź konsultacji społecznych. W gminie zaś rozstrzygnięto przetarg na schetynówki. W urzędzie pracy próbują aktywizować bezrobotnych, ale jest mało chętnych do brania pieniędzy. W Śliwcach zaczął się remont ul. Kościelnej, a Gostycynie uchwalono podwyżkę za odbiór śmieci. W Śliwicach to samo, od 1 lipca więcej mieszkańcy będą płacić za odbiór nieczystości, wzięto pod ochronę rodziny wielodzietne.

Motocykliści z „Magneto“ w Żalnie otworzyli sezon motorowy i zorganizowali akcję charytatywną. Warsztaty Terapii Zajęciowej i PCPR w Tucholi zorganizowali pierwszą konferencję o pracy dla niepełnosprawnych. Organizatorzy Historycznego Pochody Borowiaków dostali wyróżnienia za tę imprezę, a w TOK młodzi świetnie bawili się na koncercie Kamila Bednarka. Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi pożyczyło 1,5 mln zł od gminy.

Na majówce była dobra zabawa z Indianami, a w Śliwicach ponad sto pojazdów z duszą wyjechało na ulice i walczyło o złotą felgę. Na rajdzie rowerowym w Tucholi rekordowa frekwencja, byli także cykliści z Wielkopolski. Mieczysław Koczorowski zorganizował zbiórkę i pojechał do chorego chłopca pod Legbądem. Borowiacy promowali się na Kielecczyźnie, a strażacy ochotnicy z Żalna świętowali 115 lat istnienia jednostki.

Znowu było ekologicznie na Dniach Ziemi za urzędem. TPK z partnerami edukowali i rozdawali drzewka. W Śliwicach na rynku w ramach projektu stanęła nowoczesna toaleta za 470 tys. zł. Mieszkańcy znowu zobaczyli muzeum i raciąski gród w blasku księżyca, te akcje podobają się coraz bardziej. Starostwo dostało decyzję i musi oddać ponad 880 tys. zł subwencji oświatowej, chcą to zrobić w ratach.

Andrzej Stopa wygrał konkurs i od września będzie nowym dyrektorem w szkole w Kęsowie. Tucholskie lądowisko przebudowuje się i będzie wpisane do rejestru. Radni gminni zdecydowali, że stary budynek OPS przejmą harcerze.

Hydrotor świętuje 70 lat istnienia, a w Kęsowie przejęto pałac w Bralewnicy i będzie jego remont. W Lubiewie Beata Napiątek została sekretarzem gminy. Powstała nowa wioska tematyczna - w Teologu. W starostwie rozmawiają o drogach, jest mało pieniędzy, na sesji byli goście urzędu marszałkowskiego i spisywali najpilniejsze potrzeby drogowe. Była gorąca dyskusja o obwodnicy.

Biblioteka w Tucholi ma zacnego patrona - Aleksandra Janta - Połczyńskiego. W Żalnie otwarto „Tęczowy zakątek“, a w Raciążu wspaniałą wystawę fotograficzną, pełną wspomnień. Edmund Kowalski został honorowym obywatelem gminy Tuchola. Szpital przejął działkę przy ul. Mickiewicza, ma tam powstać ZOL. Przed wakacjami zorganizowano spotkanie o obwodnicy. Było dużo gadania, a mało konkretów, mieszkańców było niewielu.

Janina Waszczuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.