Nowym banknotem 500 złotych zapłacimy w przyszłym roku [wideo]

Czytaj dalej
Fot. NBP
Agnieszka Domka-Rybka

Nowym banknotem 500 złotych zapłacimy w przyszłym roku [wideo]

Agnieszka Domka-Rybka

500 złotych z wizerunkiem Jana III Sobieskiego ma najbardziej zaawansowane zabezpieczenia na świecie. Jest warte 114 euro.

Wczoraj Narodowy Bank Polski zaprezentował banknot 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego, którego wprowadzenie do obiegu zaplanowane jest na luty przyszłego roku. Na rewersie umieszczono orła i pałac w Wilanowie. Wizerunek Jana III Sobieskiego kontynuuje serię „Władcy polscy”. Przypomnijmy, na pieniądzach o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł znaleźli się: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło oraz Zygmunt I Stary.

W powszechnym obiegu w Polsce jest ponad 1,77 mld sztuk banknotów o wartości ponad 170 miliardów złotych - o 16 procent więcej niż rok temu. Najwyższy nasz nominał to 200 zł, ale pod względem siły nabywczej jest najniższy wśród najwyższych stosowanych w krajach Unii Europejskiej. Przykładowo czeski banknot o wartości 5000 koron ma równowartość 822,9 zł, duńskie 1000 koron - 598,1 zł, a chorwackie 1000 kun - 594,3 zł.Najwyższą wartość w Europie ma 1000 franków szwajcarskich - jest to równowartość 4002,5 zł. Natomiast nowy banknot 500 zł stanowi obecnie równowartość około 114 euro, a jego siłę nabywczą można porównać z banknotem 200 euro.

Nowe 500 zł ma najbardziej zaawansowane zabezpieczenia na świecie.

- Na lewej tronie znajduje się nitka okienkowa, która zmienia kolory, sprawiając wrażenie spirali, a na prawej umieszczono zmienną optyczną. Będąc w ruchu, przypomina przesypywany piasek - opowiada Barbara Jaroszek, wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.