Nowy PSZOK już działa

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(ao)

Nowy PSZOK już działa

(ao)

Otwarto drugi Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ułatwi dostarczanie odpadów mieszkańcom lewobrzeżnej części miasta.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to miejsce, w którym przyjmowane są odpady powstające wyłącznie w gospodarstwach domowych na terenie Torunia. W praktyce służy do pozbywania się śmieci w większych ilościach i o stosunkowo dużych gabarytach.

Do niedawna w naszym mieście funkcjonował tylko jeden taki punkt, przy ulicy Kociewskiej, na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (wysypisko). Dla mieszkających po lewej stronie Wisły znajduje się on jednak w sporej odległości, dlatego wybudowano drugie takie miejsce właśnie w tej części Torunia.

- Nowy PSZOK znajduje się przy ulicy Dwernickiego 15-15 a - mówi Piotr Rozwadowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które zajmuje się punktem. - Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18, a w soboty w godzinach 10 - 14.

Torunianin przywożący odpady do PSZOK powinien najpierw zgłosić się do obsługi punktu. Nasz pracownik sprawdzi odpady i wskaże miejsce ich rozładunku. Warto pamiętać, że obsługa PSZOK ma prawo poprosić o dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania oraz wnoszenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Do PSZOK przywieźć można między innymi meble, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie, akumulatory, sprzęty elektroniczne lub opony oraz odpady budowlane i remontowe. Nie pozbędziemy się jednak m.in. materiałów zawierających azbest, pochodzących z działalności gospodarczej i też takich, których skład chemiczny budzi uzasadnione podejrzenia.

Odpady przyjmowane są nieodpłatnie w każdej ilości z wyjątkiem odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Te przyjmowane są bezpłatnie do 1 m sześciennego rocznie na gospodarstwo domowe.

Co ciekawe, pierwotną lokalizację PSZOK-u na lewobrzeżu oprotestowała spółka Pack Druk Poligrafia Uszok & Uszok S.A. Dlaczego?

Punkt miał powstać w sąsiedztwie siedziby tej firmy. Zajmuje się ona produkcją opakowań dla branży farmaceutycznej, spożywczej i kosmetycznej. Zdaniem spółki, sąsiedztwo PSZOK-u mogłoby zaszkodzić prowadzonej działalności, między innymi narazić ją na utratę wymaganych certyfikatów. Urząd Miasta oddalił złożone przez firmę odwołanie. Zgodził się jednak na przeniesienie przyszłego PSZOK-u w inne miejsce.

Autor: (ao)

(ao)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.