Nowości rolniczego przedwiośnia. Przybyli do Parkowej już je znają

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Iwona Góralczyk

Nowości rolniczego przedwiośnia. Przybyli do Parkowej już je znają

Iwona Góralczyk

W restauracji Parkowa w Żninie zorganizowano szkolenie pt. „Nowości rolniczego przedwiośnia“.

Prelekcje rozpoczął Dariusz Kowalewski ze Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy.

Następnie Andrzej Gniedziejko udzielił cennych informacji o tym, jak powinny być dostarczane pierwiastki chemiczne wchodzące w skład nawozu, tak aby dały bardzo dobry efekt w plonowaniu rośliny. Przybyli rolnicy mieli także możliwość zapoznać się z nowinkami technicznymi wprowadzanymi do ciągników.

Tomasz Bursztyński przedstawił program dystrybucji warchlaków i prosiąt przez dilerów.

Szczególną uwagę przyciągnął wykład odnośnie rozpoczynającego się naboru wniosków o przyznanie pomocy na „ Modernizację gospodarstw rolnych“. Przedstawione zostały warunki uzyskania środków, co oznacza, że polskich rolników czekają duże zmiany związane z nowym unijnym okresem finansowania. Powinni zyskać młodzi rolnicy oraz mniejsze gospodarstwa. Poziom pomocy sięga 60 proc. - inwestycje zbiorowe i młodzi rolnicy oraz 50 proc. pozostałe inwestycje. Na etapie obecnego projektu PROW 2014-2020 ustalono 3 limity pomocy: 900 tys. zł dla budowy budynków inwentarskich w produkcji trzody chlewnej, 500 tys. zł dla budowy budynków inwentarskich w produkcji mleka krowiego i bydła mięsnego, 200 tys. zł dla pozostałych branż na pozostałe inwestycje takie jak zakup maszyn, budowa budynków, sady. Każdy chętny mógł osobiście porozmawiać z pracownikami ARiMR, jak i Kujawsko-Pomorskiego ODR w Minikowie.

Spotkanie, wspólnie z Powiatowym Zespołem ODR Minikowo ze Żnina, przygotowała firma „Inter-Vax“.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.