Nowomowa, czyli słowa roku w Polsce i w Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Mirek Malinowski

Nowomowa, czyli słowa roku w Polsce i w Łodzi

Mirek Malinowski

Jak co roku Uniwersytet Warszawski ogłosił konkurs na Słowo Roku 2016.

Zwycięzcą okazało się „pięćset plus”, a kolejne miejsca zajęły: „protest”, „Edukacja”, „Brexit”, „kobieta”, „ekshumacja”, „pielgrzym”, „marsz”, „trybunał” i „koleś”.

Ciekawe jakie byłyby wyniki podobnego plebiscytu przeprowadzonego w Łodzi. Moim zdaniem w pierwszej dziesiątce powinny znaleźć się np. „caracale” - czyli śmigłowce dla wojska, które nie będą serwisowane w Łodzi oraz „Fabryczna” - bo na otwarcie nowego dworca 11 grudnia 2016 r. miasto czekało aż pięć lat. Nie powinno też zabraknąć „Expo 2022” - o organizację którego Łódź złożyła wniosek w ubiegłym roku oraz „MuremzaHanką”, czyli akcji poparcia dla obecnej prezydent po postawieniu jej zarzutów przez prokuraturę w Gorzowie.

Są jednak w Łodzi słowa, które niestety są modne co roku, bo są nierozwiązywalnym problemem tj. „dziurawe drogi”, „rudery”, „korki”, „nieudolność urzędników”. I mimo starań magistratu jakoś w mowie mieszkańców nie wypierają ich tak promowane słowa jak np. „Mia100”, „rewitalizacja”, „KochamŁódź”, „budżet obywatelski”, „woonerf”.

Mirek Malinowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.