.Nowoczesna chce większej ochrony prawnej dla osób niepełnosprawnych, gejów i lesbijek [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Rozmawiał Jacek Deptuła

.Nowoczesna chce większej ochrony prawnej dla osób niepełnosprawnych, gejów i lesbijek [rozmowa]

Rozmawiał Jacek Deptuła

Rozmowa z Joanną Scheuring-Wielgus, posłanką Nowoczesnej, na temat zmian w Kodeksie karnym.

- W przyszłym tygodniu będzie pani w Sejmie sprawozdawcą projektu nowelizacji Kodeksu karnego. Czego będą dotyczyły proponowane zmiany?
- Tylko trzech, lecz niezwykle ważnych artykułów Kk. Dotychczasowe przepisy chronią prawem ofiary przemocy ze względu na przynależność narodową, rasową, polityczną i wyznaniową. Ja proponuję, by rozszerzyć zapis o ochronę osób ze względu na płeć, niepełno-sprawność, tożsamość płciową i orientację seksualną. Do tej pory takie osoby nie miały szczególnej ochrony prawnej.

- Jakie to ma znaczenie? Czy do tej pory np. homoseksualiści nie byli objęci ochroną?
- Przestępstwa z nienawiści wobec tych osób nie są ani monitorowane, ani też niewyszczególniane w statystykach. Nie można było zatem zgłosić mowy nienawiści wobec gejów czy osób, które zmieniły płeć. Więcej - Polska jest jednym z nielicznych państw Europy, w którym nie ma nawet definicji mowy nienawiści. Jak tragiczne mogą być skutki prześladowania na tle homofobicznym, dowodzi śmierć 14-latka z Bieżunia przed rokiem. 14-letni uczeń gimnazjum popełnił samobójstwo, a w liście pożegnalnym napisał, że jest zerem. Według matki, chłopiec był przez długi czas szykanowany i dręczony przez rówieśników. A pretekstem do przemocy był styl ubierania się i dbałość o fryzurę, co sprawiało, że był nazywany „pedałem”.

- Czy proponuje Pani wyższe kary za tego rodzaju przestępstwa?
- Nie, pozostają takie same, jak w przypadku przemocy, np. za przynależność rasową czy wyznaniową. Mam satysfakcję, że ten projekt poparło siedemdziesiąt organizacji pozarządowych.

- Organizacje katolickie również?
- Nie pamiętam, tyle ich było, ale sądzę, że tak.

- Pytam dlatego, że posłowie PiS mają wrogi stosunek do innych orientacji seksualnych.
- Dlatego sama jestem ciekawa, jak wypadnie w przyszłym tygodniu dyskusja posłów z innych partii. Mam zamiar swoim sprawozdaniem przekonać posłów PiS, przecież wśród nich też są geje. Badanie przeprowadzone przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego w 2015 roku pokazuje, że skala przestępstw wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych była ponad dwa razy wyższa niż wobec ogólnej populacji.

- Zaskakujące, że do tej pory podobnej szczególnej ochrony nie miały osoby niepełnosprawne.
- Tematyka przemocy wobec osób z niepełnosprawnością nawet nie jest w Polsce badana! Ministerstwo spraw wewnętrznych uwzględnia tę kategorię w statystykach, jednak do 2015 r. żaden przypadek nie został zarejestrowany. Tymczasem w tym wyniki kolejnych badań przeprowadzanych na zlecenie ministerstwa pracy wskazują, że osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową wyjątkowo często są ofiarami przemocy.

Rozmawiał Jacek Deptuła

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.