Nowe w starostwie, więcej za wodę i...

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczuk

Nowe w starostwie, więcej za wodę i...

Janina Waszczuk

Koniec roku skłania do podsumowań. Co się działo w I kwartale w gminie Tuchola?

Zmiany kadrowe w starostwie. Po październikowych wyborach była starosta Dorota Gromowska na zwolnieniu lekarskim i wkrótce przyjmie posadę sekretarza w urzędzie w Gostycynie, a Lucyna Karnowska idzie na szefową ZAZ. W całym regionie trwają przygotowania do WOŚP i zagrają znowu z sercem i wielkim zaangażowaniem. Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali niezwykły pokaz mody i wyszli na wybieg. Powrót Sądu Rejonowego do Tucholi i Joanna Wojciechowska ponownie jest jego prezesem.

W gminie podzielono pieniądze dla organizacji pozarządowych, a środków było więcej niż w ubiegłych latach.

Irena Szwankowska, dyrektorka szkoły w Raciążu, dosta- ła gratulacje za czterdzieści lat pracy w zawodzie. Tucholanie mieli okazję posłuchać niezwykłego koncertu Zespołu Muzyki Dawnej „Capella pro Musica Antiqua” pod dyrekcją Marzenny i Romana Tyrańskich, ale niestety, był to koncert na pożegnanie i ogłoszenie końca działalności.

Andrzej Drelich odkrył dla nas na nowo Tucholę na fotografiach, a Maria Ollick odebrała nagrodę dla Borowiackiego Towarzystwa Kultury za projekt „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Miasto przejęło działki od PKP, planują tam rewitalizację. W Tucholskim Parku Krajobrazowym liczą nietoperze i okazało się że w Parku jest ich 40 sztuk. Starosta, wójtowie i burmistrz łączą siły i chcą sięgać po pieniądze z Unii. W tucholskim szpitalu pacjenci nie mieli najlepiej, ponieważ trawał remont oddziałów, ale placówka musiała dostosować się do wymogów ministerstwa. Radni apelują o naprawę dróg po zimie, a wicestarosta Zenon Poturalski odpowiada na ich wnioski. Cudów nie ma, bo jest mało pieniędzy. W TOK otwarto niezwykłą wystawę o Andrzeju Urbanowskim i jego sztuce. Wraca temat obwodnicy i opracowano III wariant.

Mieszkańcy gminy Tuchola więcej zapłacą za wodę i ścieki. Przeprowadzka Ośrodka Pomocy Społecznej, a radni mieli okazję zajrzeć w każdy kąt nowego budynku. Okazało się, że nie ma marmurów, a harcerze wystąpili z wnioskiem do gminy o przekazanie im starego budynku OPS.

PUP współpracuje ze szkołami i chcą kształcić fachowców, zorganizowano targi edukacyjne, na których młodzieży przybliża się oferty pracy i zawód. Maciej Korda zostaje sekretarzem w starostwie. Szkoła leśna ma 50 lat i wydała książkę. Stowarzyszenie Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi ma 10 lat. W gminie Tuchola utrzymano stawkę za śmieci na dotychczasowym poziomie, ale jest zapowiedź, że będzie podwyżka od stycznia.

Janina Waszczuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.