Nowe w starostwie, więcej za wodę i...

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczuk

Nowe w starostwie, więcej za wodę i...

Janina Waszczuk

Koniec roku skłania do podsumowań. Co się działo w I kwartale w gminie Tuchola?

Zmiany kadrowe w starostwie. Po październikowych wyborach była starosta Dorota Gromowska na zwolnieniu lekarskim i wkrótce przyjmie posadę sekretarza w urzędzie w Gostycynie, a Lucyna Karnowska idzie na szefową ZAZ. W całym regionie trwają przygotowania do WOŚP i zagrają znowu z sercem i wielkim zaangażowaniem. Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali niezwykły pokaz mody i wyszli na wybieg. Powrót Sądu Rejonowego do Tucholi i Joanna Wojciechowska ponownie jest jego prezesem.

W gminie podzielono pieniądze dla organizacji pozarządowych, a środków było więcej niż w ubiegłych latach.

Irena Szwankowska, dyrektorka szkoły w Raciążu, dosta- ła gratulacje za czterdzieści lat pracy w zawodzie. Tucholanie mieli okazję posłuchać niezwykłego koncertu Zespołu Muzyki Dawnej „Capella pro Musica Antiqua” pod dyrekcją Marzenny i Romana Tyrańskich, ale niestety, był to koncert na pożegnanie i ogłoszenie końca działalności.

Andrzej Drelich odkrył dla nas na nowo Tucholę na fotografiach, a Maria Ollick odebrała nagrodę dla Borowiackiego Towarzystwa Kultury za projekt „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Miasto przejęło działki od PKP, planują tam rewitalizację. W Tucholskim Parku Krajobrazowym liczą nietoperze i okazało się że w Parku jest ich 40 sztuk. Starosta, wójtowie i burmistrz łączą siły i chcą sięgać po pieniądze z Unii. W tucholskim szpitalu pacjenci nie mieli najlepiej, ponieważ trawał remont oddziałów, ale placówka musiała dostosować się do wymogów ministerstwa. Radni apelują o naprawę dróg po zimie, a wicestarosta Zenon Poturalski odpowiada na ich wnioski. Cudów nie ma, bo jest mało pieniędzy. W TOK otwarto niezwykłą wystawę o Andrzeju Urbanowskim i jego sztuce. Wraca temat obwodnicy i opracowano III wariant.

Mieszkańcy gminy Tuchola więcej zapłacą za wodę i ścieki. Przeprowadzka Ośrodka Pomocy Społecznej, a radni mieli okazję zajrzeć w każdy kąt nowego budynku. Okazało się, że nie ma marmurów, a harcerze wystąpili z wnioskiem do gminy o przekazanie im starego budynku OPS.

PUP współpracuje ze szkołami i chcą kształcić fachowców, zorganizowano targi edukacyjne, na których młodzieży przybliża się oferty pracy i zawód. Maciej Korda zostaje sekretarzem w starostwie. Szkoła leśna ma 50 lat i wydała książkę. Stowarzyszenie Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi ma 10 lat. W gminie Tuchola utrzymano stawkę za śmieci na dotychczasowym poziomie, ale jest zapowiedź, że będzie podwyżka od stycznia.

Janina Waszczuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.