Nowe miejsce dla maluchów

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
JW

Nowe miejsce dla maluchów

JW

W nowym budynku Zespołu Szkół przy ul. Hallera w Toruniu powstanie filia miejskiego przedszkola. Od września uczęszczać tam będzie setka dzieci.

W nowym skrzydle „czternastki” trwają prace wykończeniowe, a dzieci pojawią się tam już we wrześniu. Nie będą to jednak uczniowie, z myślą o których zaczęto rozbudowywać ZS nr 14. W związku z cofnięciem obowiązku szkolnego dla 6-latków, pierwszaków i tam znajdzie się jak na lekarstwo.

Nowy obiekt nie będzie jednak stał pusty. - Zostanie tam utworzona filia PM nr 12. Aktualnie trwają tam prace wykończeniowe. Od 1 września w budynku ZS nr 14 planowane jest uruchomienie czterech całodziennych oddziałów przedszkolnych dla dzieci młodszych. W sumie będzie to 100 dodatkowych miejsc - informuje Magdalena Dębczyńska-Wróblewska z UMT.

Tu trzeba wyjaśnić, że przedszkolna „dwunastka” z ul. Złotej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu z ul. Hallera. Placówka jest pełna dzieci, bo budownictwo mieszkaniowe na lewobrzeżu rozwija się w szybkim tempie. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają mieszkanie w tej części miasta ze względu na piękne lokalizacje osiedli oraz - po otwarciu nowego mostu - coraz lepszą komunikację.

Nowy budynek przy Hallera ma dwie kondygnacje, jest murowany, niepodpiwniczony, połączony łącznikiem ze starym obiektem. Na parterze zaplanowano jedną dużą klasę, pokój nauczycielski, szatnię i wielofunkcyjną aulę. Na piętrze powstać miało sześć dużych klas i jedna mniejsza. Łącznie obiekt przewidziano dla 228 uczniów. Ściany budynku wykonano z bloczków gazobetonowych, strop i stropodach jest żelbetowy, prefabrykowany, stolarka drzwiowa aluminiowa oraz drewniana, a okienna z pcv. Budynek wykonano w technologii energooszczędnej.

Trzeba dodać, że pierwotne plany zagospodarowania budynku skorygowano ze względu na to, że nie pojawią się w nim dzieci z klas 1-3, ale młodsze przedszkolaki. Koszt inwestycji na lewobrzeżu to 3, 5 mln zł (1,5 mln wydane w 2015 roku oraz 2 mln zł w 2016). I jeszcze kilka liczb: powierzchnia zabudowy to 694,25 metrów kwadratowych, powierzchnia użytkowa 1212,7 metrów kwadratowych, a koszt budowy jednego metra wyniósł 2349 zł brutto.

JW

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.