Nowe miejsce dla maluchów

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
JW

Nowe miejsce dla maluchów

JW

W nowym budynku Zespołu Szkół przy ul. Hallera w Toruniu powstanie filia miejskiego przedszkola. Od września uczęszczać tam będzie setka dzieci.

W nowym skrzydle „czternastki” trwają prace wykończeniowe, a dzieci pojawią się tam już we wrześniu. Nie będą to jednak uczniowie, z myślą o których zaczęto rozbudowywać ZS nr 14. W związku z cofnięciem obowiązku szkolnego dla 6-latków, pierwszaków i tam znajdzie się jak na lekarstwo.

Nowy obiekt nie będzie jednak stał pusty. - Zostanie tam utworzona filia PM nr 12. Aktualnie trwają tam prace wykończeniowe. Od 1 września w budynku ZS nr 14 planowane jest uruchomienie czterech całodziennych oddziałów przedszkolnych dla dzieci młodszych. W sumie będzie to 100 dodatkowych miejsc - informuje Magdalena Dębczyńska-Wróblewska z UMT.

Tu trzeba wyjaśnić, że przedszkolna „dwunastka” z ul. Złotej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu z ul. Hallera. Placówka jest pełna dzieci, bo budownictwo mieszkaniowe na lewobrzeżu rozwija się w szybkim tempie. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają mieszkanie w tej części miasta ze względu na piękne lokalizacje osiedli oraz - po otwarciu nowego mostu - coraz lepszą komunikację.

Nowy budynek przy Hallera ma dwie kondygnacje, jest murowany, niepodpiwniczony, połączony łącznikiem ze starym obiektem. Na parterze zaplanowano jedną dużą klasę, pokój nauczycielski, szatnię i wielofunkcyjną aulę. Na piętrze powstać miało sześć dużych klas i jedna mniejsza. Łącznie obiekt przewidziano dla 228 uczniów. Ściany budynku wykonano z bloczków gazobetonowych, strop i stropodach jest żelbetowy, prefabrykowany, stolarka drzwiowa aluminiowa oraz drewniana, a okienna z pcv. Budynek wykonano w technologii energooszczędnej.

Trzeba dodać, że pierwotne plany zagospodarowania budynku skorygowano ze względu na to, że nie pojawią się w nim dzieci z klas 1-3, ale młodsze przedszkolaki. Koszt inwestycji na lewobrzeżu to 3, 5 mln zł (1,5 mln wydane w 2015 roku oraz 2 mln zł w 2016). I jeszcze kilka liczb: powierzchnia zabudowy to 694,25 metrów kwadratowych, powierzchnia użytkowa 1212,7 metrów kwadratowych, a koszt budowy jednego metra wyniósł 2349 zł brutto.

JW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.