Nowe chodniki aż kleją się od brudu

Czytaj dalej
Fot. Przemek Decker
Przemysław Decker

Nowe chodniki aż kleją się od brudu

Przemysław Decker

- Potrzebne jest porządne szorowanie! - mówią przechodnie.

Chodniki m.in. z granitu zostały ułożone w centrum miasta w ramach rewitalizacji ulic starówki oraz podczas modernizacji torowiska tramwajowego. Oka jednak nie cieszą. Powód? Są brudne.

- Nikt ich nie myje, wstyd! - mówi Zofia Chlebowska, szefowa Towarzystwa Upiększania Miasta „Klimek”

Lepki syf

Żeby sprawdzić, jak wyglądają trakty, wczoraj wybraliśmy się na starówkę. Przeszliśmy ulicami: Pańską, Klasztorną, Starą i Wybickiego. „Obrazki” się powtarzały: tłuste plamy po oleju samochodowym, wymiociny, rozdeptane odchody (ptasie, psie), przyschnięte pozostałości rozlanego alkoholu, pety, papierki. - Grube miliony wydaliśmy na remonty chodników, ale nie potrafimy o nie dbać. Szkoda! - podkreśla pan Jacek, którego wczoraj spotkaliśmy na ulicy Wybickiego.

Strażnicy będą reagować?

Jan Przeczewski, komendant straży miejskiej, przyznaje: - Mamy problem.

Źle i zbyt rzadko sprzątane są zarówno trakty, za które odpowiada miasto, jak i te przylegające do prywatnych posesji. Sprzątaniem tych pierwszych zajmuje się wynajęta przez urzędników firma, myć ich jednak nie musi. Kto powinien dbać o pozostałe trakty?

- Właściciele i zarządcy nieruchomości, do których przylegają. Będziemy bardziej stanowczo domagali się od nich wywiązywania się z obowiązków - zapewnia komendant straży miejskiej.

I zapowiada, że strażnicy będą bardziej restrykcyjni także wobec kierowców aut, z których podczas postoju cieknie np. olej. - Jeśli otrzymamy zgłoszenie o takim samochodzie, to od razu będziemy reagować - podkreśla Jan Przeczewski.

Urzędnicy liczą pieniądze

Umowa z firmą, która sprząta miejskie chodniki wygasa w marcu przyszłego roku. Czy w warunkach kolejnego przetargu urzędnicy uwzględnią konieczność częstszego porządkowania chodników w centrum oraz ich mycia przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu?

- Zastanawiamy się co zrobić, aby było czyściej. Więcej będę mógł powiedzieć po tym, jak radni uchwalą budżet miasta na przyszły rok. Ewentualne kolejne usługi związane z sprzątaniem chodników wiążą się bowiem z dodatkowymi kosztami - podkreśla Jarosław Murgała, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Przemysław Decker

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.