Nowa szkoła już bez przedszkolaków

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrockaagnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Nowa szkoła już bez przedszkolaków

Agnieszka Nawrockaagnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Wkrótce rozpocznie się rozbudowa szkoły podstawowej w Jeziorach Wielkich. Będzie kosztowała blisko 340 tysięcy zł.

Ta inwestycja wzbudziła wiele kontrowersji. Radni nie godzili się na zabezpieczenie w budżecie 400 tysięcy złotych na rozbudowę szkoły w Jeziorach Wielkich. Budowy domagała się spora część rodziców dzieci uczących się w Jeziorach Wielkich oraz część radnych. Kiedy dochodziło do głosowania brakowało jednak większości głosów. Przeciwnicy jako argument przeciw przytaczali m.in. fakt, że we Włostowie niszczeje budynek dawnego gimnazjum gminnego.

Teraz to się zmieniło. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu wójt Zbysław Woźniakowski przedstawił radnym projekt zmian w budżecie gminy. Ponownie znalazł się w nim zapis o pieniądzach na rozbudowę szkoły w Jeziorach Wielkich. Tym razem jednak wójt ma inne argumenty, niż te używane podczas poprzednich dyskusji.

Jak mówi, gmina musi się przygotować do przyjętej przez rządzących reformy oświaty. Jeziora Wielkie nie prowadzą same gimnazjum. Od kilku lat gimnazjum gminy prowadzi przy liceum w Strzelnie powiat mogileński. To oznacza, że po wprowadzeniu rządowej reformy, czyli po wrześniu 2017 roku, gmina będzie miała więcej uczniów. Dojdą dwa roczniki w szkole podstawowej.

- Będziemy musieli przygotować ośmioklasową szkołę - mówi wójt. - Rozbudowa jest koniecznością.

Po dobudowaniu nowego skrzydła w Jeziorach Wielkich będzie dziewięć sal lekcyjnych. Po jednej dla każdego rocznika. Od zerówki, do klasy ósmej. Jednak rozbudowa nie rozwiąże innego problemu - siedziby dla przedszkola.

Według pierwszej wersji w rozbudowanej szkole podstawowej miał się mieścić oddział przedszkolny. Stary budynek, gdzie teraz jest przedszkole wymaga remontów. Przeprowadzki przedszkolaków nie będzie.

- Jeśli szkoła podstawowa będzie ośmioklasowa, to dla przedszkola nie ma miejsca w tym budynku - przyznaje wójt Woźniakowski.

Nowego przedszkola gmina budować nie będzie. Stare przedszkole będzie w miarę możliwości remontowane.

Rozbudowa szkoły ruszy wkrótce. W przetargu wybrano firmę, która postawi nową część. To Monterdom z Trzemeszna. Firma wykona prace za 338 tysięcy złotych. O kontrakt na budowę zabiegały w sumie trzy firmy. Oferta z Trzemeszna była najtańsza.

Agnieszka Nawrockaagnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.