Nowa sieć toruńskich szkół i zasady rekrutacji

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Joanna Maciejewska

Nowa sieć toruńskich szkół i zasady rekrutacji

Joanna Maciejewska

Na wczorajszej sesji radni zajęli się m.in. nową siecią toruńskich szkół oraz zasadami rekrutacji do podstawówek dla uczniów spoza rejonu.

- Zależy nam na tym, aby kontynuować jak najlepsze warunki nauki dla uczniów w miejscu, w którym rozpoczęli swoją edukację, nie likwidować żadnej szkoły, wykorzystać wszystkie budynki szkolne na cele oświatowe, prowadzić system jednozmianowy oraz optymalnie wykorzystać kadrę pedagogiczną i ochronić miejsca pracy - mówił zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
W Toruniu działają 3 samodzielne gimnazja. Dwa z nich włączone zostaną do szkół podstawowych: Gimnazjum Nr 2 do SP Nr 2, a Gimnazjum Nr 21 do SP Nr 7. Gimnazjum Nr 3 zostanie przekształcone w 8-letnią podstawówkę, przez co w Toruniu od września będzie o jedną szkołę podstawową więcej.

Gimnazja tworzące zespoły szkół z podstawówkami przekształcą się w szkoły podstawowe. Natomiast te, które obecnie funkcjonują wraz ze szkołami średnimi, do momentu wygaszenia będą stanowić ich część.

Na sesji określono także kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół podstawowych dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem danej szkoły. Poddano też liczbę punktów za poszczególne kryteria. Uczniowie spoza rejonu przyjmowani będą tylko w przypadku wolnych miejsc.

Jeżeli oboje rodziców lub rodzic samotnie wychowujący dziecko zamieszkują w Toruniu i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym w Toruniu, kandydat otrzyma 16 punktów. 8 punktów przyznanych zostanie jeśli szkoła znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania dziecka lub w obwodzie szkoły znajduje się miejsce pracy co najmniej jednego z rodziców. Jeżeli w szkole podstawowej obowiązek szkolny spełnia już rodzeństwo dziecka, kandydat otrzyma 4 punkty. Cztery punkty przyznane zostaną także w przypadku, jeśli w obwodzie szkoły podstawowej zamieszkują osoby wspierające rodziców w zapewnieniu dziecku należytej opieki.

Spełnianie kryteriów trzeba odpowiednio udokumentować. Do tematu wrócimy przed rozpoczęciem rekrutacji do szkół podstawowych.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.