Małgorzata Stempinska

Nowa danina na media dla wszystkich. A co z już opłaconym abonamentem RTV?

Składka audiowizualna ma zastąpić abonament jeszcze w tym roku. Czytelnicy pytają, czy przepadną im pieniądze, które już wpłacili. Fot. Tomasz Gola Składka audiowizualna ma zastąpić abonament jeszcze w tym roku. Czytelnicy pytają, czy przepadną im pieniądze, które już wpłacili.
Małgorzata Stempinska

Składka audiowizualna ma zastąpić abonament jeszcze w tym roku. Czytelnicy pytają, czy przepadną im pieniądze, które już wpłacili.

Odebraliśmy kilka telefonów od osób, które abonament RTV uregulowały od razu z góry za cały 2016 rok. - Zawsze tak robię, bo wówczas można zyskać jeden miesiąc gratis. A to już dla mnie duża oszczędność. Poza tym boję się, że gdybym płaciła np. co miesiąc czy dwa, to zapomniałabym o jakiejś racie. „Gazeta Pomorska” pisała, że abonament RTV ma być zastąpiony nową opłatą, którą będą musieli płacić wszyscy Polacy. Czy jeśli ona wejdzie w życie w tym roku, to odzyskam nadpłacony abonament RTV? - pyta pani Liliana, nasza prenumeratorka z okolic Inowrocławia.

Kamila Supron-Kalinowska z Biura Prasowego Poczty Polskiej SA wyjaśnia, że opłaty abonamentowe są przyjmowane zgodnie ze stawkami ustalanymi na dany rok kalendarzowy przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Obecnie obowiązuje rozporządzenie KRRiT z 1 grudnia 2015 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich używanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2016 roku.

Zatem od stycznia br. za używanie odbiornika radiowego płacimy 7 zł miesięcznie, a za korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego - 22,90 zł miesięcznie. Roczna opłata wynosi odpowiednio 75,60 zł oraz 245,15 zł.

- Poczta Polska działa na podstawie przepisów prawa. Jeżeli się one zmienią, odpowiednio dostosujemy do tego nasze procedury i sposób funkcjonowania - wyjaśnia Kamila Supron-Kalinowska.

Nie ma jeszcze decyzji, że nadpłacony abonament będzie zwracany. Na razie zwracana jest nadpłata w przypadku uzyskania przez abonenta uprawnień do zwolnienia od opłat abonamentowych.

Przypomnijmy, że tzw. składka audiowizualna, która zastąpi abonament RTV, ma być pobierana w formie podatku. Tak więc nie będzie możliwości, by się od niej wykręcić.

Osoby fizyczne (płatnicy PIT i osoby ubezpieczone w KRUS) powinny płacić ok. 100 zł rocznie (8,33 zł miesięcznie), płatnicy CIT - 2000 zł rocznie (166,6 zł miesięcznie), a organizacje, np. stowarzyszenia i fundacje prowadzące działalność gospodarczą - 400 zł rocznie (33,3 zł miesięcznie).

Nadal miałyby być zachowane ulgi w opłatach dla wybranych grup osób.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.