Noclegownia ruiną. Ale to jest zabytek

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Noclegownia ruiną. Ale to jest zabytek

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Węzeł integrujący w Chojnicach nadal oczkiem w głowie. To nie znaczy, że wszystko idzie jak po maśle. Ale rozmowy z PLK okazały się udane.

O węzeł integracyjny Chojnice występują razem z Człuchowem, a człuchowianie są bardzo dobrze przygotowani do tej inwestycji.

Co do chojnickich perypetii, to miasto dogaduje się z mieszkańcami domów przy ul. Nad Dworcem 10 i 12 w sprawie wykupu tych nieruchomości. Propozycja jest taka, że najpierw dostaną tylko połowę kwoty za ich mieszkania, drugą, gdy ratusz złoży wniosek o unijne pieniądze. Nie może zrobić tego wcześniej, bo urząd marszałkowski nie rozpisał jeszcze konkursu.

Owocne było spotkanie z przedstawicielami PLK, bo wynika z niego, że spółka jest gotowa na wykonanie takich robót, jak remont nawierzchni peronów, ich zadaszenia, budowa zadaszenia peronu nr 2, remont tunelów, a nawet na budowę tunelu pod peronem nr 1 i połączenie dworca z ul. Nad Dworcem. Jest wstępna zgoda na wykonanie nowoczesnego ledowego oświetlenia, ale to musi zatwierdzić Warszawa. Podobnie jak decyzję o uporządkowaniu środkowej części dworca, gdzie mają powstać parkingi.

Problem jest z noclegownią. Tak jak to już wcześniej sygnalizował wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Chmielewski, obiekt ma walory zabytkowe i trzeba go uratować.

- My chcemy się skupić na budynku dworca, na wieżach ciśnień - mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Ta noclegownia jest w okropnym stanie i nie mamy na nią ani pomysłu, ani pieniędzy. Może tylko nadałaby się do jakiegoś filmu...

Finster zamierza przekonać konserwatora, że ten budynek powinien zniknąć. Ma być zrobiona ekspertyza.

A samorządowcy z miasta i tak będą sobie łamać głowę, jak znaleźć pieniądze na remont głównego budynku dworca, bo na pewno 5 mln zł na ten cel z Unii nie skapnie. A na tyle oblicza się potrzeby.

Na horyzoncie pojawił się kolejny partner, bo starosta wejdzie z budową ścieżek rowerowych na ul. Towarowej, Warszawskiej i innych.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.