Noc w muzeum pod znakiem Jana Kasprowicza i nie tylko

Czytaj dalej
Fot. Janusz Brodziński
Janusz Brodzińskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Noc w muzeum pod znakiem Jana Kasprowicza i nie tylko

Janusz Brodzińskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Jak co roku o tej porze muzea europejskie obchodziły w sobotę swoje święto.

Specjalny program na nie przygotowało również, wspólnie z Państwowym Archiwum, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

A ponieważ w tym roku mija 90 lat od śmierci patrona muzeum i przypada 85-lecie tej placówki oraz kilka innych rocznic, świąteczny program otrzymał nazwę „Kasprowi- czowska noc w muzeum”, choć nie ograniczał się tylko do kasprowiczowskich reminiscencji.

Rozpoczął się VIII Kujawskim Przeglądem Kapel i Zespołów Folklorystycznych, w którym wystąpiło sześć grup artystycznych z powiatu inowro- cławskiego. Były to zespoły: „Radojewiczanie”, duet dziecięcy „Chaberki”, Klub Seniora „Łojewianie”, „Gniewkowia- nie”, „Złotniczanki” i „Kłopo- cianki”. Prezentowały pieśni ludowe, scenę rodzajową i taniec, za co uhonorowane zostały pucharami i nagrodami ufundowanymi przez starostę oraz wójtów inowrocławskiego i gnie- wkowskiego.

Duże wrażenie zrobiła obejmująca 53 prace malarskie nieprofesjonalnej twórczyni, Agnieszki Świątek. Ich tematami są: kujawski krajobraz wiejski, miejski i leśny, praca na roli oraz regionalna architektura. Wystawie tej poświęcimy osobną publikację.

Na swoją „noc” muzeum przygotowało reprinty utworów Kasprowicza: najwcześniejszego wydania zbioru „Poezje” z 1888/9 roku oraz „Księgi ubogich”, dokładnie w setną rocznicę jej ukazania się. Reprinty wykonała techniką cyfrową Manufaktura Poligraficzna Koloro-druk. Są efektowne i do nabycia w muzealnej recepcji. W kilku gablotach zaprezentowano nie tylko na tę jedną „noc” rękopisy utworów i listów Jana Kasprowicza ze zbiorów muzeum. Większość tych manuskryptów jest darem córki poety, Anny z Kasprowiczów Jarockiej. Zaprezentowano też dwa filmy: „Harenda” i „Dookoła Kasprowicza”.

Szczególne zainteresowanie gości, którzy w tym roku liczniej, niż poprzednio odwiedzili muzeum, wzbudziła opowieść dyrektor Janiny Sikorskiej o niezwykłych losach dwóch muzealnych portretów poety autorstwa Damazego Kotowskiego oraz prezentacja przez archeologa Marcina Woźniaka szczególnie ciekawych i znaczących dla badań odległej przeszłości naszego regionu znalezisk na budowie obwodnicy Inowrocławia. Tereny te, w różnych okresach, były gęsto zaludnione przez różne ludy o wysokiej kulturze materialnej i zamożności.

Autor: Janusz Brodziński

Janusz Brodzińskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.