Nikola otarła się o brąz

Sławomir Wojciechowskislawomir.wojciechowski@pomorska.pl

Pięcioro kolarzy Stali Grudziądz rywalizowało w Mistrzostwach Świata Juniorów w kolarstwie torowym. Medalu nie zdobyli tym razem żadnego.

Mistrzostwa rozegrano na torze w Aigle. W Szwajcarii Stal-Oce-tix-Iglotex Grudziądz reprezentowali: Aleksandra Tołomanow (sprint, keirin), Patryk Pazik (wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie), Bartosz Rudyk (wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig na 1 km), Karolina Lipiejko (wyścig drużynowy na dochodzenie, scratch), Nikola Różyńska (wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy). Przypomnijmy, że cała piątka wcześniej wzięła udział w Mistrzostwach Europy Juniorów i U-23 w Montichiari. Polska reprezentacja z Włoch nie wracała do kraju tylko udała się do Szwajcarii.

Z grudziądzan najbliżej medalu była Nikola Różyńska, która zajęła 4. miejsce w wyścigu na dochodzenie na 2000 m. W pojedynku o brąz Polska uległa reprezentantce Nowej Zelandii Eliesse Andrews. Dodajmy, że w eliminacjach wychowanka Stali wykręciła trzeci czas (2:23.365), który był tylko o 0,8s wolniejszy od rekordu świata. W wyścigu o podium Różyńska uzyskała 2:26.472, zaś Nowozelandka 2:22.695.

Nikola Różyńska i Kinga Li-piejko znalazły się w składzie drużyny, która była szósta w wyścigu na dochodzenie na 4 km. Polki przegrały z reprezentacjami Włoch, Nowej Zelandii, Francji, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Polscy kolarze ze Szwajcarii wrócili z dwoma medalami. Złoto w wyścigu punktowym wywalczył Szymon Krawczyk (KTK Kalisz/SMS Toruń) gromadząc 53 punkty. O 9 „oczek” wyprzedził Matta Wallsa (Wielka Brytania) i Li Wen Chao (Chiny).

Drugi krążek dla naszej reprezentacji - brązowy zdobyła w Aigle Wiktoria Pikulik. Zajęła ona 3. miejsce wyścigu punktowym. Polka zgromadziła 32 pkt tracąc do drugiej Brytyjki Jessici Roberts tylko dwa „oczka”. Mistrzynią świata w tej konkurencji została Włoszka Letizia Paternoster - 35 pkt.

Dorobek medalowy mógł być większy, bo trzykrotnie nasi kolarze zajmowali 4. miejsce. Tuż poza podium oprócz Nikoli Różyńskiej znaleźli się Mateusz Miłek (Piast Szczecin/SMS Żyrardów) w sprincie indywidualnym oraz drużyna w składzie Mateusz Miłek, Daniel Rochna (UKS Copernicus/SMS Toruń), Krystian Ruta (Tarnovia Tarnowo Podgórne/SMS Żyrardów) w sprincie drużynowym.