Niezwykła podróż studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego [mapa]
Grupa studentów z Zielonej Góry w podróż dookoła świata wyruszyła 29 maja 2015 r. Jako pierwsi chcą przejechać glob w wielkim stylu - wysłużonym i bardzo klimatycznym "Ogórkiem". Mają za sobą już 8 miesięcy podróży i każdy kolejny dzień zbliża ich do celu.
Naszych bohaterów łączy jedno - pasja do podróżowania. Ekspedycja, której podjęli się jest szczególna. Swoją wyprawę dookoła świata przemierzają bowiem volkswagenem transporterem T3 nazwanym żartobliwie "Ogórkiem".
Kupiliśmy samochód, który zamiast baku miał kanister z ropą, tłumik dziurawy jak ser, instalacja elektryczna pozostawiała wiele do życzenia, a hamulce były mocno nadwyrężone. W środku unosił się budowlany pył. Auto było brudne i zapuszczone. Wszędzie walały się zapalniczki, resztki styropianu i cementu - wspominają.
Tygodnie ciężkiej pracy pozwoliły tchnąć w pojazd drugie życie. Został naprawiony, wymieniono mu silnik, zregenerowano skrzynię biegów, układ kierowniczy, hamulce. Odrestaurowano go z zewnątrz i wewnątrz. Został przystosowany do ekstremalnych warunków.
Dziś "Ogórek" prezentuje się bardzo efektownie. Jak na wysłużony środek lokomocji i nie stroniący od wad "wehikuł", każdego dnia dzielnie pokonuje setki, a nawet tysiące kilometrów. Jeśli naszym studentom uda się przejechać zaplanowany dystans w pojeździe, którego świetność i niezapomniany klimat przypadają na lata 80. XX w., to będą pierwszą ekipą, która dokona takiego wyczynu.
Podsumowanie pierwszego etapuPL/ENG- Życie ma swój rytm. Nasza podróż również ma swój rytm. W najbliższy piątek w TVP 3 Gorzów pojawi się pierwszy odcinek z naszej podróży po USA. Zanim to nastąpi, warto wziąć głęboki oddech. Chcemy się z wami podzielić małym podsumowaniem pierwszego etapu naszej wielkiej przygody. Oj, Działo się :D - Life has got its own rythm. Our trip has got its own rythm too. This Friday we are going to present you the very first episode from the US part of the trip. Before that we would like to stop and take a deep breath. We want to share with you this little summary of the first part of our Great Adventure. It was incredible :D
Posted by Z indexem w podróży on 2 luty 2016
Podróżnicy do przejechania mają blisko 100 tys. km, kilkadziesiąt państw, dwie przeprawy kontenerowe i trzy promowe. To wszystko chcą osiągnąć w 18 miesięcy. Wniosek? Dla nich słowo niemożliwe nie istnieje. A jak do tej pory wygląda trwająca już 8 miesięcy podróż? Kliknijcie na poniższą mapę.
Studenci mają za sobą już 250 dni podróży dookoła świata. Do tej pory przemieszczali się samochodem, rowerem, samolotem, łodzią, autobusem czy motorowerem. Towarzyszyło im mnóstwo zwrotów akcji, mniejsze lub większe awarie samochodu, przepiękne widoki oraz niezapomniane spotkania z ciekawymi ludźmi. Po odwiedzeniu kilkudziesięciu państw ich licznik wskazuje już blisko 65 tys. przejechanych kilometrów.
Swoją wyprawą chcą również zaszczepić podróżniczego bakcyla u innych. Ta wyjątkowa podróż jest idealnym przykładem na to, jak cienka jest granica między marzeniami a ich realizacją. Warto zaznaczyć, że całemu przedsięwzięciu przyświeca szczytny cel, bowiem każdy przejechany kilometr to finansowe wsparcie na organizację kolonii dla dzieci w Polsce.
I pomyśleć, że wszystko zaczęło się w 2011 roku od pierwszej wyprawy, w której 25-letnim volkswagenem golfem II przejechali ponad 2 tys. kilometrów...
W środę, 3 lutego, nasi bohaterowie pożegnali Nowy Jork i wyruszyli w dalszy etap swojej ekspedycji, ku nowej przygodzie. Życzymy im szerokości!
Skład ekipy dookoła świata:
- Mariusz Malinowski
- Maciek Pelczyński
- Łukasz Kot (etap azjatycki)
- Mateusz Gajdziński (etap azjatycki)
- Dawid Walczyna (etap północnoamerykański)
- Alex Niebrzegowski (etap północnoamerykański)
- Paulina Niemiec (etap południowoamerykański)
- Kasia Załucka (etap południowoamerykański)