Tucholski Park Krajobrazowy od czternastu lat prowadzi zimową inwentaryzację hibernujących nietoperzy.
Od kilka lat ściśle współpracuje z chiropterologiem dr Mateuszem Ciechanowskim z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydziału Biologii, Uniwersytetu Gdańskiego. Latem w parku cyklicznie organizowane są warsztaty chiropterologiczne dla uczniów szkół średnich oraz osób z instytucji zajmujących się ochroną przyrody i środowiska. W ramach warsztatów w godzinach wieczornych i nocnych prowadzone były odłowy nietoperzy w sieci w celu poznania składu gatunkowego wybranych stanowisk.
Ponadto w ramach czynnej ochrony nietoperzy w TPK w ramach projektów zainstalowano specjalne skrzynki dla nietoperzy. Są one w czasie letnich warsztatów systematycznie są inwentaryzowane.
Na obszarze Parku stwierdzono występowanie dziewięciu gatunków nietoperzy.
- Co roku spotykaliśmy się z ogromną życzliwością mieszkańców parku, którzy umożliwiają nam przeprowadzenie inwentaryzacji na swojej posesji, a nawet wskazują dokładne miejsca występowania nietoperzy - mówi Rafał Borzyszkowski z Parku. - W tym roku roku w zamian zimowej inwentaryzacji zaplanowano kolejne letnie 3-dniowe warsztaty chiropterologiczne, w trakcie których odbędą się wykłady, nocne odłowy, nasłuchy oraz zainstalowane zostaną kolejne skrzynki dla nietoperzy.
Pracownicy Parku przypominają, że wszystkie żyjące w Polsce nietoperze objęte są ochroną gatunkową i żadnych dzikich zwierząt nie należy dotykać gołymi rękami!