Nieruchomości nie sprzeda „na wariata”

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Monika Smól

Nieruchomości nie sprzeda „na wariata”

Monika Smól

Co z działkami miejskimi? - Jest ruch i dochody - mówi burmistrz Chełmna.

Władzom miasta w końcu udało się sprzedać budynek po byłym ABC przy ulicy Biskupiej 14.

- Nabywcą został właściciel chełmińskiej firmy Danhoss Daniel Drążkowski. Chciałbym się dowiedzieć, co tam w przyszłości ma powstać - czy będzie to apartamentowiec? - pyta Czytelnik.

Obiekty przeznaczą na funkcje usługowe

Chełmnianin jest również ciekawy, kiedy burmistrz zamierza ogłosić kolejny przetarg na zbycie działki przy ul. Planty kolejowe?

- Poza tym, trwa remont w spichrzu przy ulicy Wodnej - dodaje nasz Czytelnik. - Ciekawy jestem zatem, co tam powstanie - i czy będzie to hotel czy również mieszkania?

Burmistrz przyznaje, że na razie nie myślał o ponownym ogłoszeniu przetargu na sprzedaż terenu przy ul. Planty Kolejowe.

- Ostatnio próbowaliśmy zbyć tę działkę w ubiegłym roku - przypomina Mariusz Kędzierski. - Wówczas nie było żadnego zainteresowania jej zakupem. Nie zgłosił się nikt. Być może w 2016 roku ponowimy próbę sprzedaży. Oczywiście, jak zawsze w takich sytuacjach, o planowanym przetargu będzie można dowiedzieć się ze strony internetowej BIP-u naszego miasta.

Działka przy Plantach Kolejowych przeznaczona jest na usługi. Znajdują się w jej obrębie także drogi lokalne.

Co do spichrzu, znajduje się on w rękach prywatnego inwestora.

- Wiem, że zakupu dokonał pan Nogalski, który może zrobić w tym budynku to, na co ma ochotę - dodaje burmistrz. - Ważne, aby to było zgodne z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. To nie będzie pierwsza inwestycja tego chełmniania w naszym mieście. Głównie przygotowuje on swoje budynki pod mieszkania, które następnie wynajmuje, a więc można się spodziewać, że i z tym obiektem wiąże podobne plany.

Pierwszy w mieście podkreśla, że także właściciel firmy Danhoss będzie musiał trzymać się tego, co znajduje się w planie zagospodarowania przestrzennego.

Budynek po ABC w rękach chełmnianina

- Ten budynek, po ABC, również próbowaliśmy już sprzedać kilka razy - podkreśla Mariusz Kędzierski. - W końcu trafił się kupiec, który w dodatku na przetargu pojawił się jako jedyny zainteresowany. Cena wywoławcza na ten obiekt wynosiła 550 tysięcy złotych. On kupił nieruchomość za 555,5 tysiąca złotych, czyli o jedno postąpienie więcej.

Oczywiście, jedno postąpienie to równowartość jednego procentu.

- Pieniądze z tej transakcji mamy już na urzędowym koncie - dodaje burmistrz. - Na pewno powiększy dochody miasta. Nie wiem, na co zostaną wydane konkretnie te fundusze. Wpływają „do jednego wora” z innymi - do dochodów, z których finansowane są różne miejskie inwestycje. Cieszę się, że obiekt znalazł w końcu nabywcę. I wierzę, że Chełmno tylko na tym zyska. Nowy właściciel z pewnością nie kupił go po to, aby niszczał. Zainwestuje tam pieniądze. Jeżeli będą to funkcje usługowe czy apartamenty, to także kilku mieszkańców znajdzie tam pracę.

Działka z byłym ABC przeznaczona jest na usługi, turystykę, handel i tereny zielone.

Budżet miejski uchwalany będzie 12 stycznia. 28 grudnia, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Chełmna w ratuszu, podczas której wręczone zostaną tytuły „Zasłużony dla miasta Chełmna”. Dostaną je: Stanisław Lejkowski, Marek Motylewski oraz ks. Zbigniew Walkowiak.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.