Dariusz Nawrocki

Niepełnosprawni są już zdesperowani

W środę inowrocławscy niepełnosprawni spotkali się z dziennikarzami. - Decyzja MPK o rezygnacji z przewozów w takim momencie jest zwykłym skandalem- Fot. nadesłane W środę inowrocławscy niepełnosprawni spotkali się z dziennikarzami. - Decyzja MPK o rezygnacji z przewozów w takim momencie jest zwykłym skandalem- wyznaje Wiesław Szczepański.
Dariusz Nawrocki

„Jeśli miasto i powiat nie dojdą do porozumienia, to będziemy zmuszeni wystąpić do Trybunału Praw Człowieka”.

MPK od dziś nie realizuje już usługi przewozu osób niepełnosprawnych w formie radio-taxi. Prezes MPK Mariusz Kuszel tłumaczy, że spółka nie ma takiego obowiązku. - Do chwili obecnej taka forma przewozu była realizowana z uwagi na wolę miasta, które poprzez dofinansowanie wspierało osoby niepełnosprawne. W obecnej sytuacji prawnej jedynie powiat Inowrocławski jest organem, który może takie usługi dofinansowywać, jednakże do dziś nie wykazał takiej woli - przekonuje.

Tłumaczy, że od stycznia do końca kwietnia z usługi tej korzystało tylko kilka tych samych osób. Przychody z tej działalności wyniosły jedynie 2900 zł, a koszty 34000 zł. - Informujemy, że cały tabor MPK poruszający się na regularnych liniach dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych w tym poruszających się na wózkach. Dowozimy także bezpłatnie dzieci niepełnosprawne do inowrocławskich szkół, a usługi „taksówki” dla osób niepełnosprawnych miały stanowić jedynie formę uzupełnienia naszej oferty - przekonuje prezes.

Niepełnosprawni z Inowrocławia są zaniepokojeni tą sytuacją. - Mediacje wojewody pomiędzy miastem i powiatem trwały pół roku. Ich następstwem miało być wypracowanie dobrego rozwiązania. Decyzja MPK o rezygnacji z przewozów w takim momencie jest zwykłym skandalem. Rozumiemy, że są niejasności prawne, ale nie można z nas - osób niepełnosprawnych robić zakładników w „wojnie” między miastem i powiatem. Są przecież miasta podobne do Inowrocławia, gdzie takie przewozy są realizowane, a na przykład w Bydgoszczy są za darmo.

Apelujemy o opamiętanie! - wyznaje Wiesław Szczepański ze Stowarzyszenia „Inowrocław bez barier”.

Niepełnosprawnych wspiera Maciej Kasperkowiak, specjalista z zakresu dostępności przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych. - W Inowrocławiu łamie się Konwencję ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych i skazuje się osoby niepełnosprawne na śmierć społeczną. O tej skandalicznej sytuacji jeszcze dziś zawiadomimy Rzecznika Praw Obywatelskich i Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Jeśli miasto i powiat nie dojdą do porozumienia, to będziemy zmuszeni wystąpić do Trybunału Praw Człowieka - przekonuje.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.